Gorbacsov: "Soha nem felejtem el azokat a pekingi gyerekeket"

Róma |

<p>"Igen, ott voltam Pekingben azokban a súlyos napokban. Soha nem fogom elfelejteni Csao Ce-jang (Zhao Ziyang) fájdalmas arcát, sem pedig a diákok fáradt arcát, reménységtől fénylő tekintetét, akik mosolyogva jöttek oda hozzám, és azt kiabálták: +Peresztrojka, peresztrojka+" - így emlékezett Mihail Gorbacsov volt szovjet államfő 1989. májusi pekingi látogatására, alig két héttel a Tienanmen-téri vérfürdő előtt. Az évforduló kapcsán Gorbacsovval a római La Repubblica című lap internetes oldala közölt vasárnap exkluzív interjút.</p>

A volt szovjet vezető emlékeztetett arra, hogy számukra történelmi jelentőségű volt a látogatás, mert véget akartak venni a több mint 30 éve tartó ellenségeskedésnek. A látogatás előtti napokban azért már érkeztek a hírek Moszkvába is a pekingi megmozdulásokról, de az SZKP (a kommunista párt) politikai bizottságában úgy döntöttek, hogy semmiképpen sem halasztják el Gorbacsov útját.
    "A hivatalos program lezajlott. A Nép Palotájában tárgyaltunk, odakint viszont világvége volt. Kína kivonult a térre. Több százezren szerettek volna velem találkozni, nemcsak diákok. Abban reménykedtek, hogy Gorbacsov, aki Moszkvából jött a peresztrojkájával, hatást gyakorolhat a kormány döntéseire. De én ezt nem tehettem. Nagyon szolidáris voltam velük, de hivatalos állami látogatáson voltam, nem léphettem közbe".
    Gorbacsov emlékszik arra is, hogy egyik nap gépkocsi-konvojukat annyira körülvették a tüntető diákok és munkások, hogy nem tudtak tovább haladni és ezért ő kiszállt. A diákok megpróbálták neki mozgalmuk lényegét elmagyarázni, de ő, abban a kényes helyzetben, nem mélyedhetett el egy ilyen beszélgetésben. Később a kínai vezetés igyekezett minél kevesebb lehetőséget adni a szovjet küldöttségnek a tüntetőkkel való érintkezésre. "Mi szemet hunytunk efelett, hagytuk, hogy ők döntsenek. Országom fő érdeke a kétoldalú kapcsolatok helyreállítása volt. Erre a normalizálásra nekünk is, Kínának is szüksége volt, sőt, az egész világnak is. Azért nem hallgathattunk mindenről. Egy sajtókonferencián azt mondtam: bizonyos vagyok abban, hogy a kínai vezetők lesznek olyan bölcsek, hogy megtalálják a legjobb megoldást" - emlékezett a volt szovjet elnök.
    Gorbacsov szerint nem volt jó döntés, hogy félreállították a diákokkal rokonszenvező, reformpárti Csao Ce-jang kínai pártfőtitkárt, de tudja, hogy akkor a kínai vezetésen belül is kemény viták voltak. Végül a legfőbb kínai vezető, Teng Hsziao-ping (Deng Xiaoping) a miniszterelnök Li Peng mellé állt. Elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a kínai párt egy "Gorbacsov-hatástól" félt. Ugyanakkor tagadja azt, hogy a Tienanmen-téri tragédia volt számára az intő példa, hogy soha ne alkalmazzon erőszakot. "Nálunk voltak már korábban hasonló helyzetek, lázadások. Én már régebben döntöttem" - mondta Gorbacsov.
    Az interjúban a Nobel-békedíjas politikus szintén vitatta, hogy a kínai események indították volna az 1989-es lavinát, ami végül a berlini fal leomlásához vezetett. Szerinte sokkal inkább az, hogy a peresztrojka elkezdte éreztetni a hatását és döntés született Moszkvában egy igazi választásokon megszülető igazi parlament létrehozásáról. "Ez volt az a lökés, amely megremegtette a világot, és amely azután a kiinduló ponton állt meg két évvel később a Szovjetunió összeomlásával" - mondta végezetül Mihail Gorbacsov.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?