Gambia: elüldözik a diktátort

Dakar/Banjul. Felfüggesztet-ték katonai műveleteiket Gambiában a nyugat-afrikai országok, hogy egy utolsó kísérletet tegyenek a válság tárgyalásos rendezésére.

Dakar/Banjul. Felfüggesztet-ték katonai műveleteiket Gambiában a nyugat-afrikai országok, hogy egy utolsó kísérletet tegyenek a válság tárgyalásos rendezésére. Nem maradhat az országban Yahya Jammeh leváltott államfő.

Marcel de Souza, a Nyugat-Afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) Bizottságának elnöke tudatta: „szó sem lehet arról”, hogy az országban maradjon Yahya Jammeh leváltott államfő, aki mandátuma szerda éjféli lejárta után sem hajlandó átadni a hatalmat megválasztott utódának, Adama Barrownak. Viszont a térség országai nyitottak arra, hogy ha Jammeh hajlandó távozni, akkor esetleg amnesztiát kapjon, és egy általa választott országban száműzetésben éljen. Jammeh tegnap délig élhetett a felkínált lehetőséggel, aztán az ECOWAS újraindítja katonai műveleteit, és erővel fogják eltávolítani – tette világossá de Souza.

Az ECOWAS országainak mintegy hétezer katonája lépte át csütörtökön Gambia határát, miután Adama Barrow Szenegálban letette hivatali esküjét, viszont Jammeh nem mondott le a hatalomról. A nyugat-afrikai államok hadereje nem ütközött ellenállásba. Egyelőre nem világos, hogy az alig 2000 fősre becsült gambiai hadsereg kiáll-e Jammeh hatalmon maradása mellett, ám több laktanya katonái is jelezték, hogy támogatni fogják Barrowt. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) a szenegáli kormány adataira hivatkozva tegnap ismertette, hogy az év eleje óta mintegy 45 ezer gambiai menekült át a szomszédos Szenegálba attól tartva, hogy a belpolitikai válság véres konfliktus kirobbanásába torkollik. További 800 ember Bissau-Guineába keresett menedéket. A szenegáli hatóságok 100 ezer menekült számára készítettek elő humanitárius segélyt. Még mindig több ezer külföldi turista tartózkodhat a politikai válságba került országban, annak ellenére, hogy európai utazási irodák szerdán megkezdték az utasok hazaszállítását.

Az Atlanti-óceán és a Gambia folyó partján elterülő, minden oldalról Szenegállal határos apró nyugat-afrikai országban december elején tartottak elnökválasztást, melyen az országot 1994 óta vaskézzel irányító Yahya Jammeh alulmaradt az ellenzék közös jelöltjével, Barrowval szemben. Jammeh először elismerte vereségét, majd szabálytalanságokra hivatkozva új választást követelt. Jammeh, aki eredetileg puccsal került hatalomra, 22 éven át vasszigorral irányította országát. Azzal került be a hírekbe, hogy azt állította, gyógyfüvekkel képes gyógyítani az AIDS-t. A 2 millió lakosú volt brit gyarmat az ENSZ szerint a világ 20 legszegényebb állama közé tartozik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?