Egyszerre üzentek hadat az Európai Bizottságnak és az Egyesült Államoknak az euroképviselők. Terrorveszély ide vagy oda, felbosszantotta őket, hogy európai légitársaságok is kiadják az utasok személyes adatait az amerikai hatóságoknak.
Féltik az utasok adatait
– Az USA-val kötött egyezmény nem ad megfelelő védelmet az unió állampolgárainak – summázta a strasbourgi-brüsszeli törvényhozás véleményét Johanna Boogerd-Quaak holland képviselőnő. Egyelőre csupán a polgári szabadságjogok bizottsága tiltakozott, de ha az EP plenáris ülése is hasonlóan vélekedik, az Európai Bizottság valóban kénytelen lesz újrakezdeni az alkudozást az amerikaiakkal.
Mi nem tetszik az uniós parlamentnek? Először is az, hogy a légitársaságok harmincnégyféle adatot adhatnak át az Egyesült Államok hatóságainak, köztük az utasok hitelkártyaszámát, címét, telefonszámát, születési dátumát, csomagjainak számát és azt, mekkora csoporttal utazik. Ha bármilyen hiba csúszik az adatokba, azok kijavítására az utasoknak nincs lehetőségük. Az EP-képviselők aggályosnak tartják azt is, hogy túl sokféle amerikai ügynökség hozzáférhet az adatokhoz, amelyeket ráadásul nemcsak a terrorizmus elleni harcban, hanem „súlyos bűnügyek” kivizsgálásánál is fel lehet használni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.