<p>Washington. Még a Snowden-féle adatgyűjtési botrányt is megelőzte a hétvégi amerikai médiában a Martin-gyilkosság ügyében hozott ítélet, elsősorban a rasszista felhangok miatt. A floridai esküdtszék döntése ismét felkorbácsolta az indulatokat.</p>
Felkorbácsolt faji indulatok
ÖSSZEFOGLALÓ
Nem találta bűnösnek egy floridai esküdtszék George Zimmermant, akit azzal vádoltak, hogy tavaly februárban agyonlőtt egy 17 éves fegyvertelen fekete bőrű fiút, Trayvon Martint. Több amerikai nagyvárosban tüntettek a döntés ellen. A hattagú esküdtszék – mindnyájan nők, öten fehérek, egy pedig latin-amerikai származású –, két napon át tanakodott azon, hogy milyen döntést hozzon, s végül – helyi idő szerint szombat este – úgy határozott, hogy Zimmerman nem bűnös.
Az esküdtszék számára a másik lehetőség az volt, hogy előre meg nem fontolt szándékkal (erős felindulásban) elkövetett emberölésben találja bűnösnek Zimmermant, ez esetben akár életfogytig tartó szabadságvesztésre is ítélhették volna. Az esküdtszék azonban nem találta megalapozottnak a vádat, és Debra Nelson bíró közölte a vádlottal, hogy szabadon távozhat.
A Martin-gyilkosság országszerte rasszizmusellenes tiltakozó megmozdulásokat váltott ki, mert a rendőrség 44 napig nem indított eljárást az elkövető, az akkor 28 éves, fehér és latin-amerikai felmenőkkel rendelkező önkéntes rendész ellen. Jogvédő csoportok szerint a hatóságok rasszista részrehajlás miatt hagyták hetekig futni a vádlottat.
Az egy hónapig tartó bírósági eljárás során a vádhatóság és a védelem két, egymástól merőben eltérő jellemrajzot adott Zimmermanról: az esküdteknek el kellett dönteniük, hogy a vádlott egy „önjelölt rendőr”, aki úgy gondolta, hogy maga szolgáltathat igazságot, vagy pedig egy jó szándékú önkéntes rendész, aki önvédelemből, saját életét féltve ölte meg a fegyvertelen kamaszt. A bűntény napján, tavaly február 26-án este Zimmerman felhívta a rendőrséget, arról tett bejelentést, hogy „egy rendkívül gyanús” alak céltalanul bóklászik az esőben. A rendőrség ügyeletese azt tanácsolta neki, ne kövesse az illetőt, és járőröket küldött a helyszínre. Zimmerman azonban nem fogadta meg a tanácsot, és követte, majd megölte a fiút.
Az ügyészség azt igyekezett bebizonyítani, hogy Zimmerman faji előítéletből kezdte el követni a fiút a végzetes éjszakán, a védelem pedig arról, hogy a vádlott önvédelemből lőtte le a fegyvertelen középiskolást, mert leütötte őt, majd a földön fekvő Zimmerman fejét a járda betonjának csapkodta. Szemtanúk azonban egész másképp írták le a történteket, mondván, Martin bűne csak annyi volt, hogy az esőben a fejére húzta a kapucnit.
Az eljárás idejére az esküdtszék tagjait teljesen elszigetelték a külvilágtól, nem találkozhattak a családjukkal sem, nem használhattak laptopot és okostelefont, és egy titkos helyen tartották felügyelet alatt őket.
Zimmerman ügyvédjei közölték a sajtóval, hogy védencük félti az életét. New Yorkban, Chicagóban, Miamiban és Dallasban tüntetők vonultak az utcára tiltakozásul az esküdtszék döntése ellen. Ezeken a területeken is megerősítették a rendőrség helyi egységeit. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.