Belgrád. A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje a demokratizálódási folyamat szempontjából kulcsfontosságú módosításokat foganatosított a köztársaság alkotmányában.
Ezentúl nem a szerb nép állama
Belgrád. A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje a demokratizálódási folyamat szempontjából kulcsfontosságú módosításokat foganatosított a köztársaság alkotmányában. A törvényhozás a boszniai alkotmánybíróság döntésének megfelelően módosította az alaptörvényt, kimondva, hogy a Szerb Köztársaság Bosznia és Hercegovina két egyenjogú entitásának egyike, és nem „a szerb nép, illetve a többi polgár állama“, mint ahogyan eddig az alaptörvény kimondta.
A köztársaság államalkotó népe lesz ezentúl a szerb, a horvát és a bosnyák. A köztársaság területén egyformán lehet majd használni a szerb, a horvát és a bosnyák nyelvet, illetve a cirill és a latin betűs írásmódot. A szolgálati nyelvhasználatot külön törvény fogja szabályozni.
Az alkotmány előirányozza az államalkotó népek alapvető érdekeit védelmező tanács létrehozást, amelybe nyolc-nyolc képviselőt delegálnak a szerbek, a horvátok és a bosnyákok, illetve négyet a köztársaság területén élő kisebbségek.
A majdani kormány összetételét úgy határozza meg a módosított alkotmány, hogy a kabinetben legalább 15 százalékban kell képviseltetnie magát az egyik államalkotó népnek, illetve két államalkotó népnek együtt összesen legalább 35 százalékos arányban kell delegálnia képviselőit a kormányba.
Mladen Ivanics, a köztársaság miniszterelnöke úgy nyilatkozott, hogy az alkotmányos változtatások a szerb nép szempontjából sok nehéz döntést tartalmaznak, de teljes mértékben megerősítik a Szerb Köztársaság létjogosultságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.