Évente milliók válnak támadás és zaklatás áldozataivá az Európai Unióban

szexuális zaklatás

Évente több mint 22 millió ember válik támadás, 110 millió pedig zaklatás áldozatává az Európai Unióban - áll a szervezet Alapjogi Ügynökségének (FRA) pénteken nyilvánosságra hozott jelentésében.

Az FRA által 2019-ben összeállított dokumentumban - amelyben 32 ezer embert kérdeztek meg uniószerte, és további háromezret az Egyesült Királyságban és Észak-Macedóniában - a válaszadók kilenc százaléka arról számolt be, hogy öt éven belül érte valamilyen fizikai erőszak, de kevesebb mint egyharmaduk fordult emiatt a rendőrséghez.

"Az eredmények kíméletlen őszinteséggel döbbentenek rá az Európai Unióban zajló erőszak és zaklatás valódi mértékére" - jelentette ki a jelentést összeállító Sami Nevala, az FRA bűnügyi statisztikákkal foglalkozó szakértője.

A bécsi székhelyű ügynökség felszólította az EU országait, fokozottan figyeljenek oda a kiemelten veszélyeztetett csoportokra, amelyek tagjait az átlagosnál többször érheti erőszak, köztük a fiatalokra, etnikai kisebbségekre, valamint az LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű) - közösséghez tartozókra.

A jelentés kiemeli, hogy a szexuális erőszak és zaklatás áldozatainak többsége nő: a válaszadók 41 százaléka azt vallotta, hogy az elmúlt öt évben érte már zaklatás, 29 százalékukat a mért időszak utolsó egy évében.

A felmérés szerint a 16 és 29 év közötti nők 83 százaléka nem szívesen marad egyedül bizonyos helyeken, és inkább elkerül egyes utcákat és negyedeket, fizikai vagy szexuális bántalmazástól tartva.

A kapott eredmények szerint a zaklatás mértéke nagyobb az EU nyugati országaiban, a legmagasabb pedig Franciaországan, Németországban és Hollandiában. Nevala ezt az online kommunikáció nagyobb elterjedtségével magyarázta, mert szerinte a virtuális térben az emberek könnyebben válnak zaklatás áldozataivá.

Hangsúlyozta azt is, hogy egyes országokban érzékenyebbek a zaklatás ezen formájára.

Régiós megoszlás mutatkozik meg ama kérdés kapcsán, mit tennének a válaszadók, ha bűncselekmény szemtanúivá válnának: míg a nyugat-európai országokban élők rendőrséget hívnának, a keleti régióban a megkérdezettek nagy része maga avatkozna be.

Mindazonáltal a válaszadók több mint fele azt mondta, közvetlenül avatkoznának be akkor, ha valaki a saját szüleiket ütné meg az utcán, vagy ha azt látnák, hogy egy szülő a gyerekét bántalmazza.

A jelentés emellett foglalkozik az áldozatok és a hatóság közti viszonnyal, sürgetve az utóbbiakat, tegyenek meg mindent a gördülékenyebb kapcsolatfelvétel érdekében, és minden esetben forduljanak tisztelettel az áldozatok felé.

Az FRA igazgatója, Michael O'Flaherty szerint az idősebbek, az alacsonyabb iskolai végzettségűek és a nehezebb anyagi körülmények között élők ritkábban fordulnak a rendőrséghez, ha sérelem éri őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?