Európai nyugdíj és ingyen gyógyszer nem várható

A kéz- és lábtörést még ingyen megúszhatja az, akit május elseje után valamelyik uniós országban ér baleset. Bár a társadalombiztosítás az egyes tagállamok magánügye, a csonttöréshez hasonlóan például a szülést, a dialíziskezelést vagy az oxigénterápiát mindenhol sürgősségi ellátásnak tekintik.

A kéz- és lábtörést még ingyen megúszhatja az, akit május elseje után valamelyik uniós országban ér baleset. Bár a társadalombiztosítás az egyes tagállamok magánügye, a csonttöréshez hasonlóan például a szülést, a dialíziskezelést vagy az oxigénterápiát mindenhol sürgősségi ellátásnak tekintik.

Olcsó gyógyszer csak itthon

Május elseje után az uniós országokba utazó szlovák állampolgárokra mindig a helyi társadalombiztosítás szabályai vonatkoznak majd. Ez azt jelenti, hogy csak azokért a betegellátásokért kell fizetni, amelyeket az adott tagállam polgárainak sem adnak ingyen. Hogy melyek ezek, vagyis hogy mit támogat a helyi társadalombiztosítás, azt minden állam maga határozza meg.

Arra viszont már nincs lehetőség, hogy a külföldön kifizetett egészségügyi szolgáltatás árát itthon visszaigényelje a beteg. Kedvezményes árú gyógyszert csak akkor lehet külföldön venni, ha azt egy helyi orvos felírja, a helyi tb pedig támogatja.

A Szlovákiában felírt receptet is ki lehet majd váltani más uniós tagállamban, de támogatás csak itthon jár rá.

Mi lesz a nyugdíjakkal?

A szlovákiai nyugdíjrendszer és a nyugdíjak összege az európai uniós csatlakozás után nem változik, a hazai nyugdíjasoknak azonban lehetőségük lesz arra, hogy – ha ehhez megfelelő jövedelemmel rendelkeznek – akár egy másik tagállamba költözzenek, ilyenkor a járulékukat is az új lakóhelyükre kapják majd. Ha egy nyugdíjas három hónapnál hosszabb ideig kíván más tagállamban tartózkodni, igazolnia kell, hogy olyan összegű ellátással, vagy egyéb jövedelemmel rendelkezik, amely biztosítja, hogy nem szorul az új lakóhelyéül választott tagállam szociális ellátására. Aki Szlovákiában szerzett nyugdíj-jogosultságot, mégis máshol éli le idős éveit, mindaddig koronában megállapított járadékot kap, amíg hazánk nem csatlakozik az eurózónához. Ha valaki több országban szerez nyugdíj-biztosítási időt, akkor a biztosítási időket összeszámolják a jogosultságok, azaz a minimális biztosítási idő eléréséhez. A nyugdíj összegét azonban minden tagállam az adott országban szerzett tényleges biztosítási idő és járulékfizetés alapján állapítja meg. A nyugdíjminimum megállapítására nincs külön uniós előírás, így változást csak annak jelent a csatlakozás, aki több országból kap nyugdíjat. (ma, M1, MTI, jéel)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?