Európai lapok az ukrán válságról

<div>A nagyhatalmak ukrajnai helyzettel kapcsolatos reakcióit veszik sorra és elemzik pénteki európai lapok.</div><div>&nbsp;</div>

A Le Monde című francia napilap arra következtet, hogy a demokratikus Ukrajna Putyin rendszerét alapjaiban rengetné meg. Az orosz elnök tudja, hogy ha Ukrajna elindul a demokratikus fejlődés útján, akkor nincs visszaút. A cikk szerzője egyúttal felhívja a figyelmet, hogy az Európai Uniónak (EU) és a többi nyugati államnak nyitott szemmel kell kísérnie ezt a folyamatot, hiszen a változásból előnyük származhat.    Mit akar Vlagyimir Putyin? - teszi fel a kérdést a Libération. Milyen messzire akar elmenni a provokációval, anélkül, hogy előhívná a palackból egy nyílt konfliktus szellemét? A krími parlament döntése az Oroszországhoz való csatlakozásról biztosan nem született volna meg a Kreml támogatása és befolyása nélkül. Putyin elsősorban azt akarja megmutatni, hogy nem fél senkitől, és hogy nem zárja ki a Krím Oroszországhoz csatolásának lehetőségét. Ez volna a legrosszabb, amit egy izolált vezető tehet, akit a jelek szerint csak az vezérel, hogy demonstrálja hatalmát és tekintélyét a nemzetközi közösség előtt.    A svájci Neue Zürcher Zeitung (NZZ) az ukrajnai válságra adott londoni választ vizsgálja. Míg az Egyesült Államok éles szavakat használt és szankciókat helyezett kilátásba az orosz túlkapások miatt, addig a londoni kormány visszafogottan reagált. Franciaországhoz és Németországhoz hasonlóan Nagy-Britanniában is gazdasági érdekek hűtik le a kormány kedvét ahhoz, hogy kemény szankciókat alkalmazzon - írta az NZZ. A lap megállapítja: Oroszország az EU harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, míg Oroszországnak az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi kapcsolatai elhanyagolható szerepet játszanak.    A De Telegraaf című holland napilap szerint a Kremlben valószínűleg a hasukat fogják a nevetéstől, hiszen hiába a nemzetközi közösség erős szavai, amellyel elítélték a Krím illegális megszállását, a retorika és az "ímmel-ámmal" meghozott szankciók nem fájnak az orosz medvének. Mindeddig elég alacsony árat fizettek az oroszok az - az ő szemszögükből sikeres - krími akcióért. Mindenekelőtt az EU tehetetlensége jelent keserű tanulságot. A cikk szerzője szerint "Európa a partvonalon áll, és akár egy kisgyerek figyeli, ahogyan a nacionalizmus szörnye, amelyet az saját elhibázott magatartása élesztett fel, épp megtámadja védtelen zsákmányát."     A Handelsblatt című németországi üzleti lap szerint kínai szemszögből Európa amatőr módon és gondatlanul viselkedett, önhitt módon állt a demokrácia mellet, úgy hogy beavatkozott Ukrajna belügyeibe és végső soron elősegítette az ország megosztottságát. Emellett nem vonták be eléggé a folyamatokba Oroszországot - mintha csak Putyin hagyná mellőzni magát. Peking készen áll, hogy hozzájáruljon a kapcsolatok javításához, hiszen Ukrajna az elmúlt években fontos gazdasági partnerévé nőtte ki magát. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?