Európában a növekedés dacára kevés a munkahely

Ausztriában háromszázalékos GDP-növekedés mellett észrevehetően csökken a munkanélküliség. A Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Bécsi Intézete (WIIW) nemrégiben nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint ez a recept Kelet-Európára nem érvényes.

Ausztriában háromszázalékos GDP-növekedés mellett észrevehetően csökken a munkanélküliség. A Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Bécsi Intézete (WIIW) nemrégiben nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint ez a recept Kelet-Európára nem érvényes. Sőt, ebben a térségben – az új tagországokban – 4-5 százalékos növekedés sem hoz új munkahelyeket, ami az osztrák gazdaságkutatókat kifejezetten aggasztja.

Példának Lengyelországot és Szlovákiát említik: az előrejelzés szerint ezekben az országokban 2006-ban közel minden ötödik munkaképes korú állampolgár állás nélkül lesz, s különösen nehéz helyzetbe kerülnek a fiatalok, valamint a megfelelő képzettség hiánya miatt a munkaerőpiacon hátránnyal indulók. Mindez annak ellenére, hogy az igen alacsony adóteher és a munkaköltség sok nemzetközi, köztük osztrák konszernt vonz e két országba. Magyarország, Szlovénia, Csehország munkanélküliségi helyzetét az osztrák kutatók kevésbé tartják drámainak.

A kutatók keserű megállapítása, hogy a gazdasági növekedési folyamat és a tartós munkanélküliség csak látszólag mond ellent egymásnak. Az iparban a termelékenység ugyanis olyan ütemben nő, hogy az egyre több megrendeléshez sem szükséges több munkaerő.

Az egyetlen munkahelyteremtő ágazatnak a szolgáltatóipar tűnik – ez azonban csak a nagyvárosokban fejlődik. Ennek is megvan az oka – véli Michael Landesmann, a WIIW szakértője. Az olyan nagyvárosok, mint Budapest vagy Prága 2004-ben nem kevéssé profitáltak abból, hogy egyes nagy nemzetközi konszernek több kiszolgáló részlegüket kitelepítették (outsourcing).

Ugyanakkor éppen a vidéki régiókban kellene a szolgáltatóiparnak felszívnia a vidéki lakosságot – hangoztatja az osztrák kutató. A térség legnagyobb országában, Lengyelországban az emberek kereken egyharmada még mindig a mezőgazdaságban dolgozik, sok esetben a létminimumon tengődve. A helyzet ott nagyon hasonlít a háború utáni Európához – legalábbis ami a szerkezetváltás szükségességét illeti – jegyzi meg az osztrák szakértő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?