<p>Hat kijelölt biztos van "veszélyben" az európai parlamenti (EP-) bizottsági meghallgatásokon Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja, a La Libre Belgique hétfői száma szerint, az egyikük Navracsics Tibor, akit Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság megválasztott elnöke az oktatási, kulturális, ifjúsági és uniós állampolgársági tárca élére jelölt.</p>
EU-tisztújítás - hat jelölt van "veszélyben"
A meghallgatások hétfő délután kezdődnek. A magyar jelöltet szerdán hallgatják meg. A lap szerint miután az EP viszonya "nagyon rossz" Orbán Viktor magyar kormányfővel, jelöltjének már a meghallgatáson bizonyítania kell európai elkötelezettségét.
"Nem jelent előnyt, hogy igazságügy-miniszter volt egy olyan kormányban, amelyet azzal vádolnak, hogy kizárólag a maga politikai hasznát szem előtt tartva alkotmányozott és törvénykezett" - állapítja meg az újság, amely szerint sokan "eretnekségnek" tekintik, hogy ennek dacára éppen Navracsics kaphatja az uniós állampolgársághoz kapcsolódó terület felügyeletét.
A cikk szerint több forrás is úgy véli, hogy ha Navracsics visszalépésre kényszerül, a magyar kormány úgyis egy másik fideszes politikust jelöl majd, közülük pedig Navracsics "nem a legrosszabb". A lap szerint Navracsics mellett még a szlovén Alenka Bratusek, a spanyol Miguel Arias Canete, a brit Jonathan Hill, a francia Pierre Moscovici és a máltai Karmenu Vella kerülhet a képviselők célkeresztjébe.
Az energiaunióért felelős alelnöki posztra jelölt Bratusek azért támadható, mert az egyik kisebb párthoz, a liberálisokhoz tartozik, így nem áll mögötte a két nagy frakció egyike sem, és azért válhat célponttá, mert miniszterelnökként gyakorlatilag magát jelölte a brüsszeli posztra. Canete, akinek a klíma- és energiaügyekért kellene felelnie, egészen szeptemberig közvetlenül érdekelt volt több olajvállalatban, az EP-választás kampányában pedig a nőket lealacsonyító kijelentéseket tett.
A brit Hill mögött az EP harmadik legnagyobb frakciója sorakozhat fel, a legnagyobb kis képviselőcsoport, amelyben az őt jelölő brit konzervatívok helyet foglalnak. A mérsékelt euroszkeptikusként számon tartott Hillre a pénzügyi piacokat bízná Juncker, az EP-ben pedig sokan megütköztek ezen, mondván, az egykori lobbista nem ért a területhez, és félő, hogy a londoni City érdekeit tartja majd szem előtt.
A francia Moscovicinek az róható fel, hogy Juncker neki szánja a gazdasági és pénzügyi tárcát, hazája viszont évek óta képtelen betartani a költségvetési szabályokat, és ez az ő pénzügyminisztersége idején sem volt másként. A szocialista Moscovicire különösen nagy nyomás nehezedhet, ha a szociáldemokrata képviselők mindenáron megpróbálnak "kilőni" egy néppárti biztost. Ebben az esetben Moscovicit érheti a néppárti válaszcsapás.
A máltai Vellára a környezetvédelmet, a halászati és tengerészeti ügyeket bízná Jean-Claude Juncker, sok EP-képviselő szerint pedig nem szerencsés a környezetvédelmet beolvasztani ebbe a tárcába. Vella helyzetét nehezíti, hogy hazája nem éppen Európa-bajnok a környezetvédelemben.
A lap beszámol arról, hogy a zöld frakció belga társelnöke szerint a két nagy párt, a néppárt és a szociáldemokraták meg nem támadási szerződést kötöttek, és át fogják engedni egymás jelöltjeit. Ezt mindkét frakció tagadja. Egy név nélkül nyilatkozó néppárti a tárcák átrendezését elképzelhetőnek tartja, de csak ha az egyes portfóliókra kijelölt biztosok politikai színezete nem változik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.