EU: Máltán a menekültekről

Valletta. A megváltozott világ-politikai helyzet és a migrá-ciós válság volt a tegnapi nem hivatalos máltai európai uniós csúcstalálkozó fő témája. Emellett az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Római Szerződés 60.

Valletta. A megváltozott világ-politikai helyzet és a migrá-ciós válság volt a tegnapi nem hivatalos máltai európai uniós csúcstalálkozó fő témája. Emellett az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Római Szerződés 60. évfordulója al-kalmából március 25-én ren-dezendő megemlékezés elő-készületeit is áttekintették.

Elsődleges fontosságú feladatként szerepel Líbia stabilitásának elősegítése abban a nyilatkozatban, amelyet a máltai EU-csúcson fogadtak az Európai Unió állam- és kormányfői. Az uniós tagállamok vezetői eredményként értékelik, hogy 2016-ban az előző évhez képest harmadára csökkent az Európába érkező menedékkérők száma. A nyilatkozat kiemeli, hogy a tavalyi év utolsó négy hónapjában 98%-kal kevesebben érkeztek a Földközi-tenger medencéjének keleti felén Európába, mint tavalyelőtt szeptember elejétől december végéig. Az uniós állam- és kormányfők megjegyzik azonban, hogy továbbra is nagy a migrációs nyomás a térségben, és elkötelezettek az EU és Törökország közötti (a migránsok átvételéről szóló) egyezség mellett. A nyilatkozat ezek után rátér a Földközi-tenger közepét átszelő útvonalra, emlékeztetve arra, hogy tavaly több mint 180 ezren érkeztek itt Európába. Az uniós tagállami vezetők eltökéltek amellett, hogy újabb intézkedésekkel számottevően csökkentsék az útvonalon érkező emberáradatot, hogy megtörjék az embercsempészek üzleti modelljét, miközben a Földközi-tenger keleti részén húzódó és más migrációs útvonalakat is éberen vigyázzák. Ideje lezárni a Líbiából kiinduló és az olasz partokhoz vezető illegális migrációs útvonalat – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Szerinte az EU továbbra is elsődleges fontosságot tulajdonít a transzatlanti kapcsolatoknak annak ellenére, hogy néhány európai vezető aggódik a Trump-kormányzat politikája miatt.

Az USA is felelős a menekültáradatért a közel-keleti és észak-afrikai katonai beavatkozásai miatt – mondta Christian Kern osztrák kancellár. „A nemzetközi közösség számára ezután elfogadhatatlan, hogy Amerika minden felelősség alól ki akar bújni, ezt egyértelművé kell tennünk amerikai barátaink számára” – tette hozzá a szociáldemokrata politikus.

Az uniós vezetők előkészítették az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Római Szerződés 60. évfordulója alkalmából március 25-én rendezendő megemlékezést. Ennek keretében megbeszélést folytattak a Nagy-Britannia kilépése után 27 tagú EU jövőjéről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?