EU-keleti partnerség - megnyílt a prágai csúcstalálkozó

Prága |

<p>Megnyílt az Európai Unió-Keleti Partnerség csúcskonferencia csütörtökön délután Prágában. A fórum célja annak megvitatása, hogy miként segíthetné elő az unió a gazdasági-társadalmi reformokat keleti szomszédságában.</p>

"Szeretnénk elérni, hogy a felgyorsuljon és elmélyüljön a politikai együttműködés az EU és a programban részt vevő országok között a gazdasági integráció érdekében" - jelentette ki megnyitójában Mirek Topolánek, az EU soros elnöki tisztségét ellátó Csehország ügyvezető kormányfője.
    Az EU meghívására a fórumon hat volt szovjet tagköztársaság, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örményország és Ukrajna képviselői vesznek részt. A magyar küldöttséget a tanácskozáson Bajnai Gordon miniszterelnök vezeti.
    A keleti partneri viszony kiépítésére irányuló svéd-lengyel kezdeményezés 2008 tavaszán indult el. Később Csehország is csatlakozott hozzá, s uniós elnökségének egyik prioritásává minősítette. A kezdeményezés kiváltotta Moszkva nemtetszését és bírálatát.
    Prágai diplomácia források szerint a találkozó résztvevői alapvetően azt tisztázzák, hogy mivel lehetne megtölteni a partnerségi programot, melyek legyenek a kiemelt feladatok.  A résztvevők várhatóan közös nyilatkozatot fogadnak el, amelyben az EU támogatásáról biztosítja a demokratizálódási folyamatokat és a gazdasági reformokat a partnerországokban. A nyilatkozat hitet tesz a jövőbeni szorosabb politikai és biztonságpolitikai együttműködés mellett, beleértve az energetikai együttműködést is. Ugyanakkor felhívja a figyelmet az emberi jogok tiszteletben tartásának szükségességére. A 2013-ig tartó partnerségi programra 600 millió eurót szánnak uniós forrásokból.
    Bár a prágai találkozót csúcstalálkozóként emlegetik, a részt vevő 33 országnak csak alig kétharmada képviselteti magát legfelsőbb szinten, ami kiváltotta a házigazda csehek elégedetlenségét és nyílt bírálatát. "Ez természetesen kizárólag az ő felelősségük. De elvártam volna, hogy eljöjjenek" - jelentette ki a tanácskozás előtti sajtóértekezletén Alexandr Vondra, az európai ügyekért felelős cseh miniszterelnök-helyettes.
    Vondra különösen azt fájlalta, hogy a nagy uniós államok - Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és Spanyolország - sem képviseltetik magukat a legmagasabb szinten. Az okok különbözőek. Míg Nicolas Sarkozy francia államfő más irányú fontos elfoglaltságaira hivatkozva mentette ki magát, Silvio Berlusconi olasz kormányfő nyilván válni akaró feleségére célozva azt üzente, hogy "családi gondjai" vannak.
    A meghívott kelet-európaiak közül Fehéroroszország és Moldova szintén csak alacsonyabb szinten képviselteti magát Prágában.
    Civil szervezetek a nap folyamán kisebb tüntetéseket szerveztek a cseh fővárosban a fehérorosz és a moldovai kommunista rendszer ellen, amelyek szerintük durván megsértik az emberi jogokat

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?