Gáza/Washington/Jeruzsálem/Kairó. Izraeli tankok harci helikopterek támogatásával tegnap reggel behatoltak Gáza város palesztin fennhatóság alatt álló északi részébe, és lerombolták a palesztin biztonsági szolgálatok egyik épületét. Az izraeli válaszcsapás nyomán hat palesztin vesztette életét.
Erőszakra erőszakkal
A Gáza elleni tegnapi izraeli válaszcsapásnak hat palesztin halottja van. Sok a sebesült is, pontos számot nem tettek közzé. Reuters-felvétel Palesztin források szerint az akció előtt az izraeli harckocsik és helikopterek lövéseket adtak le különböző gázai célpontokra, legalább nyolc nagy robbanás hallatszott, a legerősebb Gáza központjában. A támadás helyszíne annak a zsidó településnek a közelében volt, amelyet palesztin szélsőségesek kedd este támadtak meg. Az Aléi Szinai zsidó kolónia ellen végrehajtott akcióban két izraeli vesztette életét, tizennégy pedig megsebesült, közülük kettőnek az állapota válságos. A támadás idején a település lakossága a kolónia megalapításának évfordulóját ünnepelte. Az AFP úgy tudja, hogy a támadás három végrehajtóját később lelőtték. A palesztin akció miatt a tegnapra virradó éjszaka rendkívüli ülést tartott az izraeli biztonsági kabinet, s felszólította a hadsereget, hogy használja fel a rendelkezésére álló összes eszközt a lakosság biztonságának szavatolása érdekében. Ariel Saron kormányfő leszögezte, hogy az USA-nak és egyáltalán a nemzetek közösségének terrorista szervezetként kell elkönyvelnie a Hamászt (amely magára vállalta a kedd esti támadást) , az Iszlám Dzsihádot és a libanoni Hezbollahot.
Ezek után következett az izraeli hadsereg támadása Gáza ellen, amelyben hat palesztin vesztette életét. Jasszer Arafat palesztin elnök még ezt megelőzően a tűzszünet elleni agressziónak nevezve, élesen elítélte a palesztin fegyveresek kedd esti támadását. A Palesztin Hatóság hivatalos állásfoglalásában a felelősök megbüntetését helyezte kilátásba. A palesztin titkosszolgálatok utasítást kaptak a merénylet kitervelőinek felkutatására.
Máris nagy visszhangot keltett az a nyilatkozat, amelyet George Bush amerikai elnök tett kedden a palesztin államról. Bush leszögezte: a palesztin állam megteremtése mindig is az USA szeme előtt lebegő cél volt – Izrael létjogosultságának tiszteletben tartatása mellett –, de ehhez előbb csökkenteni kell a térségben az erőszakot. Közölte, hogy az amerikai kormányzat mindkét féllel együttműködik, és azon dolgozik, hogy az erőszak elüljön – legalább olyan mértékben, ami már lehetővé teszi az értelmes párbeszédet a közel-keleti béke két legfőbb érintettje között. Bush szerint George Mitchell volt amerikai szenátor életképes menetrendet dolgozott ki a megbékélési folyamat, a béketárgyalásokhoz való visszatérés számára.
Arafat tegnap üdvözölte és megköszönte a palesztin állam létrehozásával kapcsolatos amerikai álláspontot, és hangsúlyozta, hogy annak megvalósulása békét és stabilitást eredményezne a térségben. Hangsúlyozta, hogy a palesztin állam létrejötte Jeruzsálem fővárossal az igazságos és a tartós békét jelentené.
Izraeli részről jóval visszafogottabban reagáltak Bush kijelentésére. Zalman Soval, Saron kormányfő diplomáciai tanácsadója szerint annak célja az arab államok bevonása a terrorizmus elleni koalícióba. Egy névtelenséget kérő izraeli politikus az AFP-nek úgy nyilatkozott, hogy Izrael kész egy palesztin állam elfogadására, de kizárólag a palesztinokkal és az arab államokkal kötendő általános békeszerződés keretében. Daniel Ajalon, Saron egyik vezető tanácsadója azt mondta, Bush kijelentéseiben nem érzékel változást az Egyesült Államok közel-keleti politikájával kapcsolatban. (m, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.