EP-választás - az egykori 68-as diákvezér okozta a legnagyobb meglepetést Franciaországban

Párizs |

<p>A kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) és a Zöldek a vasárnapi európai parlamenti választás igazi győztesei Franciaországban.</p>

Az élen Nicolas Sarkozy államfő pártja végzett: a szavazatok 28 százalékával 30 képviselői helyet szerzett meg. Az egykori 68-as diákvezér, Daniel Cohn-Bendit által vezetett Európa-Ökológia nevű formáció pedig a szavazatok 16,3 százalékával ugyanannyi, 14 hellyel fog rendelkezni az Európai Parlamentben, mint a második helyen végzett szocialisták (16,6 százalék).
    A kormánypárttól 11,4 százalékkal lemaradt legnagyobb ellenzéki párt és a 8,5 százalékot kapott centrista Modem tekinthetők a szavazás nagy veszteseinek.
    A Szocialista Párt (PS) visszaesése és a kormánypárt győzelme Pascal Perrineau, a párizsi Politikatudományi Intézet (Cevipof) elemzője szerint részben annak tudható be, hogy a gazdaság állami szabályozásának eredetileg baloldali gondolatát magáévá tette az UMP: a gazdaságélénkítő programokat pragmatikusan vezették be, és szocialista tematikát használva alkalmazkodni tudtak a gazdasági válsághelyzethez.    
     Közben a PS célt tévesztett az EP-választások előtt: Sarkozy-ellenes kampányt folytatott, miközben választóik európai témákra számítottak. Ez a választói tábor szavazott át elsősorban a Zöldekre, mert nekik nem voltak belpolitikai üzeneteik, hanem csak európai problémákat vettek fel - mondta a politológus a France Info hírrádiónak adott interjújában.
    A Zöldek nem egyszerűen megduplázták képviselőik számát, hanem be is érték a PS-t. Párizsban és környékén, valamint Dél-Franciaországban pedig meg is előzték a szocialistákat, és a második helyen végeztek húsz százalékos eredménnyel. 
    Vezetőjüket, a 64 éves Daniel Cohn-Bendit-t, az 1968-as májusi diáklázadások egykori vezetőjét negyedszerre választották meg európai képviselővé. A "nagy kommunikátor" először 1994-ben Németországban, 1999-ben Franciaországban, majd öt évvel ezelőtt ismét Németországban jelöltette magát.
    Tavaly nyáron viszont szélesebb politikai összefogást hirdetett meg, mint amely csupán a francia Zöldeket foglalja magában, s közös listát állított a globalizáció-kritikusok vezetőjének számító José Bovéval és a norvég-francia Eva Joly egykori vizsgálóbíróval, aki a nemzetközi pénzügyi csalások és az adóparadicsomok egyik legfőbb szakértője Európában.
    Összefogásuk sikerét Cohn-Bendit azzal magyarázta, hogy a formáció már fél éve megkezdte jól előkészített és végiggondolt mozgósító munkáját, amely kizárólag európai témákra koncentrált. "Ez a nap lehet a politikai ökológia nagy napja" - mondta vasárnap este a francia-német politikus. Az összefogás folytatásaként szövetséget ajánlott a PS-nek és a Modemnek az EP-ben a jobboldallal szemben.
    Meggyőződéses európaiként Cohn-Bendit azon ritka európai képviselők közé tartozik, aki közvetlen és nagyhangú megszólalásaival "érzékelhetővé" tudja tenni a francia médiában, hogy mi is történik az Európai Parlamentben, és mi annak a jelentősége.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?