A civil társadalom durva korlátozása a kormányzati vezetés Achilles-sarka – jelentette ki Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden elhangzott éves beszámolójában a világszervezet genfi székházában, kiemelten említve Kínát és Oroszországot.
ENSZ-főbiztos: a civil társadalom korlátozása a kormányzás Achilles-sarka
A globális emberi jogi helyzetet értékelve a főbiztos bírált nyugati államokat is, mert értékelése szerint nem mutattak kellő hatékonyságot a szegénység és a rendőri brutalitás elleni fellépésben. Bátorította az Egyesült Királyság kormányát, hogy többet tárgyaljanak a különböző szektorok sztrájkoló dolgozóival, valamint reformokat sürgetett a szegénységben élők megsegítésére. A nyugati országokat érintő aggályai között szerepelt az Egyesült Államok is az afroamerikai lakosság elleni rendőrségi brutalitás és túlkapások miatt, de hasonló esetekre hívta fel a figyelmet Ausztráliában, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is.
Az ENSZ főbiztosa döbbenetesnek nevezte az ukrajnai civil halálozások és pusztítások mértékét, amelyek az ukrajnai nép „eljövendő nemzedékeinek” jogaira is ártalmasak lehetnek.
Oroszországot illetően „több trend is mélyen aggasztja” a főbiztost: nemcsak a független sajtóorgánumok és aktivistacsoportok bezáratását emelte ki, de az állami média háborúpárti üzeneteit is, amelyek „éltetik a sztereotípiákat, egyúttal gyűlöletet és erőszakot szítanak”.
A főbiztos több afrikai országot is kiemelt, ahol aggasztónak vélte a helyzetet. Köztük Malit, ahol a fegyveres erők „súlyos kihágásokat” követtek el, ráadásul – mint elmondta – előfordult, hogy külföldi katonai segítség is rendelkezésükre állt ebben.
Az etiópiai helyzet folyamatos megfigyelését szorgalmazta a harcok sújtotta Tigré tartomány kapcsán, az Ugandában előkészületben lévő LMBT-ellenes törvényt pedig „nagyon aggasztónak" nevezte, hozzátéve: ilyen mértékű bigottság „elképzelhetetlen” a 21. században. A kérdéses törvényjavaslat életfogytig tartó börtönbüntetéssel tovább szigorítja az azonos nemű intim párkapcsolatok létesítéséért kiszabható büntetést, egy ponton pedig a rákhoz hasonlítja a homoszexualitást.
Kínával kapcsolatban a civil társadalom veszélyeztetettsége mellett Türk szót ejtett a tibeti és az ujgur kisebbség helyzetéről is, melynek követésére „új kommunikációs csatornákat” állított föl.
Az osztrák származású Volker Türk október óta tölti be az ENSZ emberi jogi főbiztosi pozíciójat, éves beszámolóját pedig több diplomata és jogvédő szervezet is kíváncsian várta, az ekkor kiemelt kérdések és aggályok priorizálása ugyanis nagy jelentőséggel bír. Türk beszéde végén arra kérte a világ kormányait, hogy „figyeljenek arra, amit az emberek, áldozatok és emberi jogvédők mondanak”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.