Az ENSZ pénteken tájékoztatta Etiópiát arról, hogy nincs joga kiutasítani azt a hét ENSZ-tisztségviselőt, akiket azzal vádolt, hogy beavatkoztak az ország belügyeibe.
ENSZ: Etiópiának nincs joga kiutasítani az ENSZ-tisztségviselőket
Farhan Hak, a világszervezet helyettes szóvivője elmondta: diplomáciai feljegyzést küldtek Etiópia állandó ENSZ-missziójának, és António Guterres ENSZ-főtitkár telefonon tájékoztatta Abij Ahmed etióp miniszterelnököt arról, hogy az ENSZ jogi álláspontja szerint a világszervezet munkatársai nem minősíthetők nemkívánatos személynek (persona non grata).
A diplomáciában alkalmazott persona non grata, azaz a nemkívánatos személy eljárás államok közötti kapcsolatokra vonatkozik, és az ENSZ nem állam – húzta alá Hak.
A párizsi külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy Franciaország is elutasítja az etiópiai kormány döntését. A tisztségviselő közleményében kiemelte: jó lenne, ha az ENSZ alkalmazottai folytatni tudnák munkájukat, hiszen súlyos humanitárius válság van az országban, és számos régióban összesen több mint ötmillió ember áll élelmezési válsághelyzet küszöbén.
Etiópia csütörtökön jelentette be, hogy kiutasítja a világszervezet hét tisztségviselőjét, és 72 órát ad nekik arra, hogy elhagyják az országot. A kiutasítottak között van az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF), valamint az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatalának (OCHA) vezetője.
A világszervezet és az addisz-abebai kormány a tigréi konfliktus miatt különbözött össze. Az ENSZ azt kifogásolta, hogy a tigréi blokád miatt a szükséges segélyszállítmányok mindössze 10 százaléka jut el a harcok sújtotta térségbe, míg az etióp hatóságok azzal vádoltak humanitárius alkalmazottakat, hogy kivételeznek a tigréi erőkkel, és felfegyverezi őket. Mindazonáltal nem szolgáltak bizonyítékokkal ezeknek az állításoknak az alátámasztására.
Tigrében tavaly november óta dúlnak harcok a kormányerők és az etnikai alapon szerveződött Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) fegyveresei között. A harcokban és légicsapásokban ezrek vesztették életüket, kétmillióan menekültek el otthonukból, és súlyos humanitárius válság alakult ki, mert a régióba nem engedték be a segélyszervezeteket.
Addisz-Abeba júniusban tűzszünetet jelentett be, miután a felkelők elfoglalták Tigré székhelyét, Mekelét és a terület nagy részét. A fegyvernyugvást azonban a felkelők elutasították, az összecsapások pedig átterjedtek a szomszédos régiókra is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.