Enron-botrány: vád Cheney ellen

Washington/London. Egyre bizonyosabb, hogy bírósági csata elé néz az amerikai elnök és a kongreszszus; a frontok megmerevedtek. A kongresszus nyomozati szerve hónapok óta vizsgálja, vajon az elnököt energiapolitikájának kialakítása során nem befolyásolták-e törvényellenesen.

Washington/London. Egyre bizonyosabb, hogy bírósági csata elé néz az amerikai elnök és a kongreszszus; a frontok megmerevedtek. A kongresszus nyomozati szerve hónapok óta vizsgálja, vajon az elnököt energiapolitikájának kialakítása során nem befolyásolták-e törvényellenesen. A tisztázás érdekében azt kérték Dick Cheney alelnöktől, hogy bocsássa a törvényhozás rendelkezésére annak a munkabizottságnak az üléseiről készült jegyzőkönyveket, amely az előkészítést végezte. Nyílt titok, hogy ezeken az összejöveteleken részt vett Ken Lay is, az ősszel összeomlott Enron energetikai óriásvállalat nemrég lemondott elnök-vezérigazgatója. Cheney a kérést mind ez ideig megtagadta. David Walker, a vizsgálatot vezető szervezet egyébként republikánus vezetője ragaszkodik ahhoz, hogy akár bírói úton is, de kikényszerítse az információkat.

Tisztogatják a cégemblémát az Enron houstoni székháza előtt A kongresszus nyomozati szerve nyolcvanéves története során még nem került perbe az adminisztrációval. Más szervein keresztül a törvényhozás már járt bíróság előtt. A legtöbb szakértő emlékeztet rá, hogy a Watergate-ügy óta nem volt ilyen magas szintű összecsapás a törvényhozás és az adminisztráció között. Mindkét fél elszántságát hangoztatja, bár több lap is felhívja rá a figyelmet, hogy az George Bush elnök valószínűleg számíthat a legfelsőbb bírói fórumon ma meglévő öt-négyes konzervatív-demokrata arányra. Mások ezt féligazságnak tartják, hiszen Walkeren kívül Cheneyvel szemben foglalnak állást a nyomozati szervben helyet foglaló konzervatív szenátorok is.

Közben az Enron-ügy megrázta a brit politikai életet is. Először a konzervatív párt szóvivője intézett éles támadást a kormány ellen, azt állítva, hogy az Enron pénzzel támogatta a Munkáspárt legutóbbi kampányát. Egy nap kellett ahhoz, hogy kiderüljön: ez természetesen igaz, csak éppen a konzervatívokét is pénzelték az amerikaiak. (K. Gy.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?