Az Európai Unió egyes termékek esetében részletes szabályokat alkotott. Ilyenek például az élelmiszertermékekre vonatkozó eloírások, olyan fogyasztó szerzodések, melyek „nagy kockázattal” járnak a fogyasztók szempontjából.
Eltunik a cigirol a „light” jelzés
CSOKOLÁDÉTÖRVÉNY
Az igen kedvelt termék körül kialakult vita 1973-ban kezdodött, mikor Nagy-Britannia, Dánia és lrország csatlakozott az Unióhoz. A britek és a dánok nem fogadták el azt az eloírást, miszerint csak a kakaótartalmú készítmény nevezheto csokoládénak. Ragaszkodtak ahhoz, hogy édességiparuk kakaót nem tartalmazó termékeit is csokoládéként hozhassák forgalomba az EU területén.
2000-ben az Európai Parlament úgy döntött: minden csokoládé ezen a néven forgalmazható. Ennek feltételeként azonban megszabta, hogy a növényi zsiradék és tejtartalom mértékét fel kell tüntetni a címkén.
A parlamenti döntést Spanyolország és Olaszország nem akarta elfogadni, de az Európai Bíróság 2003. januári ítéletébe már kénytelenek lesznek belenyugodni, teljesíteniük kell az egész Európai Unióra érvényes eloírásokat. Az Európai Unió területén tehát csokoládé néven lehet forgalmazni minden olyan édességterméket, amely bizonyos mértéku növényi zsiradékot tartalmaz. Az Európai Bíróság döntése szerint Spanyolország és Olaszország törvénytelenül cselekedett, mikor egyes külföldi forgalmazókat arra kényszerített, hogy „csokoládépótlóként” címkézze és forgalmazza termékét.
ELFELEJTJÜK A LIGHT CIGIT
2005. július 31-étol az Európai Unió tagállamaiban tovább szigorodik a dohánytermékek reklámjának szabályozása. A hatályba lépo újabb korlátozások szerint tilos lesz minden dohánynemu reklámozása a rádióban (a televízióban már korábban megtiltották), napilapokban, folyóiratokban, sot az interneten is, és törvénybe ütközik majd az ingyentermékek reklámcélból való osztogatása is.
Cigarettára, pipára hasonlító játékok, édességek sem kerülhetnek a boltokba. lgy megszunik a cigirágó és a mentolos pipácska is. A cigarettagyárak nem szponzorálhatnak nemzetközi sportrendezvényeket (pl. Forma-1), popkoncerteket.
„A dohányzás káros az egészségre” figyelmezteto szövegnek a cigarettásdoboz elolapjának 30, hátoldalának 40 százalékát be kell töltenie.
2003. szeptember 30-ától nem szerepelhet a cigarettásdobozokon a „light” (könnyu) és a „mild” (gyenge) felirat, mert azokat a dohányzásra csábító jelzonek minosülnek. Az egyetlen engedmény, amelyet a gyártóknak tettek, hogy a korlátozás csak az uniós piacra érvényes, az exportra kerülo cigarettákon maradhat ilyen felirat.
Egy új eloírás szabványosítás címén 2004. január 1-jétol eloírja a cigaretták kátrány-, nikotin- és szénmonoxid-tartalmának határértékeit. A korábbi gyakorlattal ellentétben tehát egységes szabályoknak kell megfelelniük a dohánytermékeknek, ami egyes esetekben akár szigorítást is jelenhet.
A SZÉP SÁRGA TÉSZTA
Magyarországi információk szerint a jelenleg elterjedt tészták összetétele, beleértve a színét is, lényegesen különbözik a közösségi elvárásoktól, a gyártási technológia átállítása azonban ido- és pénzigényes. Az EU-ban tojás nélkül készítik a tésztát nagy sikértartalmú, kemény durumbúzából orölt liszt felhasználásával, melynek színe így fehér. Magyarországon viszont lágy búzából gyártott liszt szolgál a tészta alapanyagául, s ez igényli a tojás hozzáadását. Ennek oka, hogy Magyarországon nem termesztenek kello mennyiségu durumbúzát, importja pedig túl drága lenne. Ennél is nagyobb probléma, hogy a nálunk megszokott sárga szín megorzése végett béta-karotint kevernek a hazai tésztába, amelyeket újabban már csak 2-4 tojással készítenek. Az EU eloírásai azonban kifejezetten tiltják a béta-karotin használatát. Magyarország átmeneti mentességet nem kapott e területen, tehát a csatlakozástól nem lehet béta-karotint használni a tésztakészítésnél. A szlovákiai szaktárca élelmiszeripari és élelmezésügyi osztályán érdeklodtünk a hazai álláspontról, azonban a részlegnek nincs tudomása ilyen uniós eloírásról. A béta-karotin használatáról az egészségügyi minisztérium dönt, a tárca illetékesétol megtudtuk, Szlovákiában már most sem engedélyezik a tészta béta-karotinnal való festését, a péksütemények azonban tartalmazhatják ezt az anyagot.
MI LESZ A MÁKKAL?
A mák termesztését az Európai Unió nem tiltja meg, kizárólag a gyógyszerek alapanyagát képezo ipari mák termesztését szabályozza. Az Európai Unió számos tagországában is lehet mákos édességeket kapni. Az alkaloidát gyakorlatilag nem tartalmazó étkezési mák ma szabadon termesztheto, de a mák szalmáját a termelo köteles megsemmisíteni (elégetni), illetve a talajba forgatni. Az ipari máknak nevezett, magas alkaloidatartalmú növény termelését ugyanakkor szigorú szabályokhoz kötik.
ÁSVÁNYVlZ
Az ásványvizekrol szóló szabályok szerint csak azon termék esetében lehet a „természetes ásványvíz” kifejezést használni, amely mikrobiológialilag egészséges, földalatti vízgyujtobol származik, származási országában természetes ásványvíznek ismerték el, megfelel az EU ásványvizekrol szóló szabályozásainak vagy tiszta víz, amely mindennemu környezeti szennyezéstol mentes. Az „uniós ásványvíz” nem tartalmaz olyan természetes anyagokat, amelyek nagyobb mennyiségben az emberre károsan hathatnak. Az ásványvizeket megkülönböztetik a „forrásvíztol” és az ivóvíztol, amelyek nem teljesen felelnek meg az EU természetes ásványvizekrol szóló szabályozásainak. (Euvonal, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.