<p>Jill Abramson személyében először neveztek ki nőt a 160 éves The New York Times élére - jelentette pénteken az amerikai média.</p>
Először kerül nő a The New York Times főszerkesztői székébe
A lap kiadója, Arthur Sulzberger által csütörtökön bejelentett kinevezés szeptember 6-tól lép érvénybe. Az 57 éves Abramson korábban oknyomozó újságíró, a washingtoni tudósítói iroda vezetője és szerkesztő volt a lapnál, majd 2003-tól a leköszönő főszerkesztő, Bill Keller egyik helyettese lett.
Noha jelentősebb regionális lapok élén állt már női szakmai vezető, történelmi jelentőséggel bír, hogy a kollégái által "szürke hölgyként" emlegetett Jill Abramson került az értelmiségi körökben országos, sőt globális olvasottságú liberális lap élére.
Bill Keller, aki 2003-ban a lapnak plagizált cikkeket írogató Jayson Blair lebukása okozta botrány nyomán lett főszerkesztő, nehéz időszak után adja át az irányítást: a lapnak szembe kellett néznie az internetes tájékozódás elterjedésének és a pénzügyi válság következményeivel. Nem volt zökkenésmentes a NYT együttélése a Bush-kormányzattal sem, amelynek a telefonlehallgatási és a kényszervallatási gyakorlatáról megjelentetett cikkek nem egyszer okoztak feszültséget a szerkesztőség és a Fehér Ház között. Az Obama-kormány éveiben a WikiLeaks leleplezéseinek közlése vezetett súrlódásokhoz.
Keller irányítása alatt a lap írásait 18 Pulitzer-díjjal jutalmazták, és az internetes kiadás olvasótábora jelentősen kibővült, ám a gazdasági gondok miatt a lap kénytelen volt számos munkatársát elbocsátani.
Abramson olyan lapot örököl, amelynek digitális hatása igen jelentős: az egyéni felhasználók száma 46 millió, akik közül 33 millió amerikai. A kiadó anyagi megfontolásokból márciustól részlegesen fizetőssé tette az internetes hozzáférést, ami 24 százalékos zuhanást okozott a lehívott weboldalak számában.
A főszerkesztőnő számára azonban nem ismeretlenek az ezen a téren jelentkező problémák, szakmai oldalról ugyanis ő irányította a The New York Times digitális stratégiájának kidolgozását. Ugyanakkor számára is alapvető kihívást jelent az, hogyan növelje a webes olvasottságot a szakmai elvek és a minőségi színvonal faladása nélkül.
Abramsonnal egy időben a kiadó Dean Baquet-t, a The New York Times washingtoni tudósítói irodájának vezetőjét, a The Los Angeles Times volt szerkesztőjét nevezte ki hírfőszerkesztőnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.