<p>Theresa May helyzete a brexit-tárgyalásokon jóval bonyolultabb lesz, miután a toryk egy kényelmes többséget játszottak el a brit választásokon. A Munkás-pártnak van ugyan oka örömre, ám kérdéses, kitarthat-e a lendületük. Magyarics Tamást, az ELTE docensét kérdeztük a helyzetről,</p>
Elolvadhat May vékony többsége
Theresa May helyzete a brexit-tárgyalásokon jóval bonyolultabb lesz, miután a toryk egy kényelmes többséget játszottak el a brit választásokon. A Munkás-pártnak van ugyan oka örömre, ám kérdéses, kitarthat-e a lendületük. Magyarics Tamást, az ELTE docensét kérdeztük a helyzetről.
Benne volt a pakliban, hogy ennyire szoros lesz a vége? Meglepte a választások eredménye?
Meglehetősen sovány ez a többség, amit a toryk az észak-ír Demokratikus Unionista Párttal (DUP) alkotnak majd. A toryknak az eredmény mindenképpen vereség és óriási csalódás, egyértelmű többséget adtak fel egy koalíciós helyzetért. Ez gyengíti a konzervatívok és Theresa May pozícióját is. Az eredmény bizonyos szempontból meglepő, hiszen ugyan igaz, hogy a konzervatívok nagy, 22 pontos előnye fokozatosan csökkent, de még a választások előtti napon is a legtöbb közvélemény-kutató a végeredménynél nagyobb konzervatív előnyt mért. Végletesen nagy győzelmet nem, 10-20 fős többséget azonban lehetett várni. Ez végül nem így lett.
Mennyire lehet megbízható partnere a toryknak a DUP?
A brexittel kapcsolatban egy hullámhosszon vannak a torykkal. A politikájukat nagymértékben meghatározza, hogy unionisták, mindenképpen szeretnének az Egyesült Királyságban maradni – ellenlábasuk, a Sinn Féin köztársaságpárti, Észak-Írország és Írország egyesítéséért küzd. A tory együttműködés a DUP-val így szerintem simább lesz, mint 2010 és 2014 között a liberális demokratákkal volt – ők balra álltak a konzervatívoktól, a DUP-val több a közös pont.
Mi várható most a Munkáspárttól?
Jobban szerepeltek, mint várható volt, vezetőjük, Jeremy Corbyn személyesen megerősödött, Theresa May-jel ellentétes pályát írt le. Korábban mindenki elképzelhetetlennek tartotta, hogy Corbin a Munkáspárttal választásokat tudna nyerni, vagy potenciálisan kormányfő lehetne. Ettől ugyan még mindig nagyon távol van, de megerősítette a pártban saját pozícióját. Látni kell azt is, hogy nagyon sok fiatal szavazott a Munkáspártra, akik korábban nem mentek el választani, vagy másra szavaztak. Másrészt viszont brit szempontból Corbynék programja nagyon baloldali, jelentős államosítást szeretnének, vagy ingyenes felsőoktatást, ami jelentősen megterhelné a költségvetést, és adóemeléssel járna. Kérdéses, hogy ez a fajta politika megfelelő támogatottságot kaphat-e a következő választásokon.
Mennyire lesz kaotikus a helyzet a brexit kapcsán?
A brexitnél – ha a jelenlegi koalíció kitart, ami messze nem biztos – a brit kormány gyengébb pozícióból tárgyalhat. Theresa May valószínűleg kénytelen lesz figyelembe venni a 60-65 fős, kemény brexitet követelő konzervatív blokk kívánságait – a vámunióból és az egységes piacból való távozást, ami nyomán valószínűleg újra kellene tárgyalni az összes kereskedelmi egyezményt. A másik oldalon olyan helyzet is elképzelhető, hogy nem tart ki a nagyon vékony többség, mert nagyon sok ellentmondásos kérdés kerül majd elő a brexit-tárgyalásoknál. Ha újabb választásokat kellene kiírni idén vagy a jövő évben, az nagymértékben hátráltatná a tárgyalásokat, és szinte biztos, hogy nem sikerülne lezárni ezeket 2019 júniusáig. Ez nem hozna teljesen megoldhatatlan helyzetet – Theresa May hangsúlyozta, ha nincs megállapodás, az még mindig jobb, mint egy rossz megállapodás –, és két lehetséges irányt vehetnek az események. Vagy egy nagyon kemény brexit következne be, vagy úgy döntenek az EU vezetői, hogy halasztanak egy kicsit.
Az elmúlt napok terrortámadásai végül mennyire befolyásolták a választások eredményét?
Érdekes módon ez pluszt és mínuszt is jelentett a konzervatív kormánynak. Egyrészt a nemzetbiztonság szempontjából a konzervatívokban jobban bíznak az emberek, mivel úgy gondolják, ők keményebben lépnek fel ezekben a kérdésekben. Másrészt viszont Theresa Maynek nagyon rosszul jött, hogy nemzetbiztonsági minisztersége idején körülbelül 19 ezer rendőrt bocsátottak el. Igaz, ha egy kicsit távolabb nézünk, erre azért volt szükség, mert az előző munkáspárti kormányok kiköltekeztek. A rendőrök leépítését a munkáspárti kampány ki is használta, kiemelve May személyes felelősségét. Az azonban bizonytalan, mennyit profitálhatott ebből a Munkáspárt, mert az emberek többsége ezekben a kérdésekben nagyon szkeptikus velük kapcsolatban. Később biztosan lesznek olyan felmérések, melyek erre a kérdésre koncentrálnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.