<p>A kormányát fenyegető súlyos korrupciós vádakkal szemben ellentámadásba lendült Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök, aki ismét az igazságszolgáltatást, vetélytársait és az utcán tüntetőket vádolta az ország elleni összeesküvéssel.</p>
Ellentámadásba lendült a török miniszterelnök
Egy nappal a tucatnyi török városban, köztük Ankarában és Isztambulban tartott, a lemondását követelő tüntetések után Erdogan a dél-törökországi Manisa térségében tartott beszédében élesen bírálta a kormányt megrengető korrupciós botrány feltárásán dolgozó bírókat, mondván, "bizonyos bűnözői csoportokkal és médiumokkal egyetértésben dolgoznak, hogy ártatlan embereket keverjenek bajba".
Hívei éljenzése közepette ugyancsak kipellengérezett olyan "mozgalmakat, médiumokat és üzleti vagy politikai köröket, amelyek levezényelték ezt a gyűlöletes összeesküvést". Ezzel nyilvánvalóan Fethullah Gülen hitszónok befolyásos vallási mozgalmára utalt, amelyet az ügy hátterében gyanít. A kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjával (AKP) korábban szövetséges mozgalom nemrégiben hirdetett háborút a kormány ellen, mert az be akar záratni bizonyos magániskolákat, amelyek a mozgalom anyagi hátterét biztosítják.
Kemal Kilicdaroglu, az ellenzéki Köztársasági Néppárt elnöke élesen bírálta Erdogant. "A miniszterelnök azokat védi, akik érintettek a korrupcióban. Ez azt jelenti, hogy nem az ország miniszterelnöke, hanem a korruptaké" - mondta.
Pénteken három újabb parlamenti képviselő hagyta el az Igazság és Fejlődés Pártját, hogy így tiltakozzon amiért a kormány, nyomást gyakorolva az igazságszolgáltatásra, el akarja tussolni a botrányt. Velük együtt már ötre emelkedett azon képviselők száma, akik rácsapták az ajtót a kormányzó pártra.
Törökország mély belpolitikai válságba süllyedt a december közepén kirobbant, a miniszterelnök közvetlen környezetét is érintő korrupciós botrány miatt. Szerdán lemondott három kulcsfontosságú miniszter, majd néhány órával később Erdogan tíz kormánytag leváltását jelentette be.
Brüsszel után vezető német politikusok sorra fejezték ki aggodalmukat a török államot megrengető botrány miatt. Mevlüt Cavusoglu, az új török külügyminiszter szombaton igyekezett megnyugtatni az európai partnereket. Közleményében hangsúlyozta, hogy Törökország tiszteletben tartja az Európai Unió és a jogállamiság iránti kötelezettségeit. Egyúttal arra kérte az uniót, hogy tartózkodjon az aktuális török belpolitikai ügyek kommentálásától.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.