Brüsszel. Elvileg elkészült az EU gyorsreagálású erőinek, úgynevezett harccsoportjainak készültségi rendszere egészen 2009-ig. Addig feláll a közös cseh–szlovák harccsoport is, amelynek létrehozásáról két hete írták alá a megállapodást.
Elkészült a harccsoportok rendszere
A harccsoportok létrehozásának tervét eredetileg Franciaország és Nagy-Britannia vetette fel, még 2003 végén. Az elképzelés szerint ezek olyan, 1500–1500 fős alakulatok lennének, amelyek a beavatkozásról szóló EU-döntés után 15 napon belül bevethetők az adott hadszíntéren. Addig – de legfeljebb néhány hónapig – látják el feladatukat, amíg fel nem váltják őket az általában lassabban szerveződő ENSZ-békefenntartók.
Az EU az elmúlt években komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy ne csak gazdaságilag, de a külügyekben, sőt biztonságpolitikai téren is nagyobb szerepet játszhasson a világban, s ez a koncepció e politika részét alkotja. Ez a törekvés azonban elég kockázatos: az EU-nak, amely már így is számos válsággal küzd – saját lakosságának fokozódó kiábrándultságától kezdve az uniós alkotmány kudarcán át a keretköltségvetés ügyében a tagállamok közt dúló ádáz vitákig –, sokak szerint inkább ezek megoldására kellene összpontosítania, nem pedig a biztonságpolitikai területre. Hiszen már eleve ott van a NATO, ráadásul néhány kivételtől eltekintve ugyanazokkal a tagállamokkal. (Több NATO-ország, mindenekelőtt az USA nem egyszer óvott már a fölösleges, pénzpocsékló rivalizálástól.) Ráadásul a harccsoportok létrehozásakor kialakult rendszer, az, hogy az ilyen alakulatok jelentős részét több ország közösen állítja fel, politikai szimbólumként hasznos lehet, hiszen az együttműködést példázza, de a katonai hatékonyságot csökkenti. S végül az ilyen alakulatok bevetését nehezíti az is, hogy hiába van egy harccsoport riadókészültségben, ha egy válság miatt hirtelen be akarják vetni, a kitűzött feladathoz az egységet felállító összes ország vezetésének hozzá kell járulnia – azaz a „gyorsreagálású” jelzőt sok brüsszeli katonai szakértő némi fenntartással kezeli.
A Pozsony és Prága által két hete aláírt megállapodás a közös alakulat létrehozásáról kimondja: az egység az unió zászlaja alatt hatezer kilométer távolságig bárhol bevethető a világban, kivéve a trópusokat és a sarkvidéket. Bár – mint Karel Kühnl cseh védelmi miniszter nyilatkozta –, az is lehetséges, hogy az alakulat hadra foghatóságának időpontjáig, azaz 2009-ig olyan képességű egységet sikerül alakítani, amelynél az említett korlátozásokra már nem lesz szükség. A probléma a szlovák oldalon van, Juraj Liška tárcavezető beismerte, technikailag a jelen pillanatban nem vagyunk erre felkészülve. Csehország azt is reméli, Szlovákia a jövőben nagyobb mértékű hozzájárulásra is képes lesz annál, mint amennyit most fel tudott ajánlani. A harccsoportot 1600 fősre tervezik, és Pozsony ehhez 300 katonával – elsősorban utászokkal és vegyvédelmi szakértőkkel – járulna hozzá. Nem mellékes: Kühnl szerint az alakulatnak a felkérést követő tíz napon belül bevethető állapotban kell majd lennie.
Liška szerint nem jelent majd gondot, hogy 2010-től Szlovákiának részt kell vállalnia egy másik nemzetközi alakulatban is a németekkel, lengyelekkel litvánokkal és lettekkel együtt. Ő nem tart attól, hogy fölösleges duplicitás alakulna ki a NATO és az EU újonnan létrehozandó erői között. Nem egyszer bírálták már az uniót azért, mert válsághelyzetekben képtelen az önálló beavatkozásra, túlságosan a NATO-ra hagyatkozik. (euroinfo.sk, mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.