Párizs. A jövő európai döntéshozóinak nemzetközi képzését indítja el a francia politikusképzőnek számító, strasbourgi székhelyű Francia Államigazgatási Főiskola (École Nationale d’Administration – ENA).
Elitképzés francia módra
Dominique de Villepin francia kormányfő kezdeményezésére – aki maga is az ENA-n szerzett diplomát 1980-ban – az új, jövőre már 27 tagállamból álló unióban gondolkodni és dönteni képes új generáció képzését hirdette meg a nagyhírű francia intézmény. Sajtójelentések szerint az európai elitképző tanfolyamra – amelyen „Európa gyártásának titkaival” ismerkedhetnek meg a kiválasztottak – 30 és 45 év közötti vállaltvezetők, köztisztviselők, politikusok és szakszervezeti vezetők mellett újságírók, tanárok, bírók jelentkezését várják, összesen negyvenét. A felvételt nyertek Strasbourg, Brüsszel, Luxembourg és Párizs után néhány európai főváros jelentős európai intézményeiben is eltöltethetnek majd pár napot a januártól októberig, havonta egyszer három-négy napig tartó, személyre szabott képzés idején. Az európai alkotmány tavalyi elutasítása után Franciaországnak minden oka megvan arra, hogy veszélyben érezze befolyását a bővülő Európában.
Az új intézmény célja ezért kettős: a háromnegyed részben francia résztvevőkkel és negyedében egyéb európai tagállamokból származó „diákokkal” pragmatikus módon, a döntéshozó helyszíneken kívánja megértetni a 27 ország együttműködésének lényegét. A másik cél a befolyásos döntéshozókat megtanítani nem nemzeti, hanem átfogóbb módon gondolkodni, azért, hogy nemcsak saját országuk, hanem az európai partnerek vízióit is támogatni tudják. És jobban meg kell értsék, hogy egyes közös európai problémák milyen sajátos, nemzeti módon jelentkezhetnek egyes országokon, például Franciaországon belül. Párizs nem titkolt célja az, hogy így legyen hatással a jövőben az európai döntéshozatali folyamatokra.
A 9000 eurós részvételi díj a képzésen kívül magában foglalja az európai városok közti úti- és szállásköltséget, valamint teljes ellátást biztosít a diákoknak. A 2007 elején induló európai képzésre a www.cees-europe.fr honlapon november 30-ig lehet jelentkezni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.