Washington/Kabul. Az USA erői elfogták az al-Kaida szervezet két olyan tagját, akikről feltételezik, hogy a terrorista szervezet magas rangú, sok információ birtokában lévő vezetői közé tartoznak.
Elhagyják Kabult az afgán katonák
Nemzetközi orvoscsoport érkezett Kabulba, hogy egy utolsó kísérletet tegyen az afganisztáni háború sokak által elfelejtett áldozatainak, a kabuli állatkert végveszélyben lévő lakóinak a megmentéséreReuters-felvételWashington/Kabul. Az USA erői elfogták az al-Kaida szervezet két olyan tagját, akikről feltételezik, hogy a terrorista szervezet magas rangú, sok információ birtokában lévő vezetői közé tartoznak. Richard Myers tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített parancsnokságának főnöke újságíróknak elmondta: a két gyanúsítottat – a kíséretükben lévő 12 fegyveressel együtt – Kelet-Afganisztánban, egy olyan barlangrendszer közelében fogták el, amelyet az elmúlt napok során hevesen bombáztak az amerikaiak. A bekerített csoport ellenállás nélkül megadta magát az amerikai különleges egységeknek. A barlangban nagy mennyiségű fegyver, sőt néhány harckocsi is volt. Az elfogott terroristáknál laptop számítógépeket, mobiltelefonokat és feljegyzéseket találtak. Jelenleg 364 olyan gyanúsítottat őriznek az amerikai erők Afganisztánban illetve egy, az Ománi-öbölben horgonyzó hadihajón, akikről feltételezik, hogy terroristák. Egy részüket a közeljövőben átszállítják a kubai Guantánamóban lévő amerikai támaszpontra.
Háromnapos határidőt adott Junusz Kanuni, az új afgán kormány belügyminisztere az afgán katonai alakulatoknak a főváros elhagyására, lehetővé téve, hogy a nemzetközi békefenntartó erő (ISAF) és az afgán rendőrség átvegye a rendfenntartást Kabulban. Kanuni döntését tegnap Din Mohamad Djurhat tábornok, közbiztonsági parancsnok ismertette. Djurhat nem tartotta szükségesnek, hogy az ISAF is közreműködjön a katonai alakulatok „kitessékelésében”, szerinte az afgán rendőrség és a kabuli helyőrség képes megoldani ezt a feladatot. A nemzetközi békeerő telepítésére vonatkozó, múlt héten parafált megállapodás szerint az ISAF a közbiztonság fenntartásában segédkezik Kabulban és környékén. Az első 3 hónapban brit vezetés alatt álló nemzetközi erő az állomány teljes – január végére várható – feltöltése után 4500 katonából áll majd.
A brit árnyékkormány védelmi minisztere a Blair-kabinet szemére vetette: az EU önálló haderejének csíráját hozta létre azáltal, hogy az afganisztáni nemzetközi békefenntartók kötelékébe egyetlen ország kivételével európai államok katonáit hívta meg. Az ISAF összetételéről Nagy-Britannia hozhatott döntést, miután London vállalta a haderő gerincének és vezetésének a biztosítását. A brit hadvezetés 14 ország felajánlását fogadta el, amelyek között csak a nem európai Új-Zéland és a muzulmán Törökország nem tagja az EU-nak. Emlékezhetünk: az EU laekeni csúcsértekezletén, a házigazda Belgium külügyminisztere, Louis Michel nagy meglepetést okozott, amikor bejelentette, hogy az ISAF-t az Unió tagállamai biztosítják majd a formálódó európai haderő részeként. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.