Egyenjogúságot sürgetnek

Wisla. Az Európai Uniónak szüksége van a változásra, s a négy visegrádi országnak közösen, egymást támogatva arra kell törekednie, hogy leküzdjék a jelenlegi korlátozásokat, és az unió egyenjogú tagjaivá váljanak.

Ezt állapították meg a visegrádi országok elnökei a dél-lengyelországi Wislában tegnap tartott találkozójukon. Ivan Gašparovič szlovák, Sólyom László magyar, Václav Klaus cseh és Aleksander Kwasniewski lengyel államfő elsősorban az EU-tagság első évének tapasztalatait, az unió fejlődésének irányát vitatta meg. Különösen nagy figyelmet szenteltek a tíz új tagállamot érintő korlátozásoknak, például az egyik uniós szabadságjogot, a szabad munkavállalást illetően. Gašparovič a sajtótájékoztatón kijelentette, egyetértettek abban, nem célszerű tovább szélesíteni a visegrádi csoportot, az a jelenlegi formájában a legelőnyösebb. Nyilvánvalóan szükség van az együttműködésre más országokkal, de nem új tagként. Az új EU-tagokat érintő átmeneti korlátozások kapcsán ő volt a legkategorikusabb: diszkriminációnak minősítette ezeket. Egy kérdésre válaszolva kifejtette, papíron teljes jogú a tagság, a valóságban azonban mégsem, ezért követelni kell a régi tagállamokkal azonos jogokat.

Sólyom László azt mondta, a V4-nek három aktuális feladata van az EU-n belül. Csomópontként szolgálhat a további EU-bővítés számára, képes fenntartani az emberi jogok iránti érzékenységet, valamint képes megértetni az unió más részeiben, főleg a nyugat-európai országokban a kisebbségi jogok kérdését és történelmi körülményeit. Egyetértett kollégáival abban is, hogy nagyon fontos a visegrádi országok közötti együttműködést a politikai elit, az államfők, miniszterelnökök, miniszterek szintjéről a társadalomra kiterjeszteni. A visegrádi csoport soros elnökségét jelenleg betöltő Magyarország egyik prioritásáról van itt szó, arról, hogy erősíteni kell a visegrádi identitást, polgárközelbe kell hozni a régiós együttműködést, ki kell azt terjeszteni a civil társadalomra, az önkormányzatokra, helyi közösségekre.

Kwasniewski elnök rámutatott: a visegrádi együttműködés jól vizsgázott, elérte alapvető céljait, mind a négy ország az EU és a NATO tagjává vált. Szerinte az uniós tagság első éve pozitív egyenlegű.

Klaus is az értékes együttműködés és párbeszéd fórumának nevezte a visegrádi csoportot. Azt mondta, soha nem ellenezte a V4-et, az ellen viszont mindig is tiltakozott, hogy pótcselekvéssé váljon ez a regionális szervezet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?