Ebola - Sierra Leonéban háromnapos kijárási tilalom kezdődött

Freetown |

<p>A nyugat-afrikai Sierra Leonéban kezdetét vette pénteken a súlyos Ebola-járvány megfékezésének reményében elrendelt háromnapos kijárási tilalom.</p>

Vasárnapig több mint 20 ezer önkéntes házról házra járva világosítja fel a lakosságot a vírusról, és igyekszik felderíteni a fertőzött betegeket. A nyugat-afrikai ország hatóságai azt remélik, hogy ezzel megakadályozhatják a járvány továbbterjedését. 

"Korlátoznunk kell minden állampolgár mozgási szabadságát, hogy elkerüljük a közvetlen testi érintkezést" - jelentette ki Abdulay Baratay kormányszóvivő a dpa-nak nyilatkozva. Ernest Bai Koroma elnök az ország népéhez intézett rádiós és televíziós beszédében magyarázta az intézkedés célját. Szemtanúk szerint a főváros, Freetown utcái péntek reggel óta teljesen üresek, a biztonsági erők ellenőrzik a kijárási tilalom betartását.

Egy helyi megfigyelő arról tájékoztatta a BBC-t, hogy az elmúlt napokban a lakosság megrohanta az üzleteket, és árut halmozott fel. Az emberek elsősorban élelmiszer- és az áramfejlesztéshez szükséges benzinkészleteiket töltötték fel. Az önkéntes segítők négyfős csoportokban járják a házakat, hogy a mintegy 6 millió lakosú ország népét felvilágosítsák, mit kell tenni a járvány megelőzése végett, és hogy összesen másfél millió szappant osszanak szét. 

Szakértők kritikusan fogadták a hatósági intézkedést. Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet már napokkal korábban rámutatott, hogy a segítőknek nagy tapasztalattal kell rendelkezniük, ha ilyen háztól házig kampánnyal akarják felderíteni a fertőzötteket. Ráadásul nincs elég Ebola-központ az esetleges betegek felvételére. A fertőzésgyanús esetek megvizsgálásához és kezeléséhez szükséges hely hiányában az egész elgondolásnak nincs értelme - vélekedett a nemzetközi szervezet.

A járványban eddig már több mint 2600-an haltak meg Guineában, Libériában, Sierra Leonéban és Nigériában, és több mint 5300 fertőzöttet regisztráltak. A vírus testnedvek útján terjed. Csütörtök este vált ismeretessé, hogy felbőszült falusiak Guinea délkeleti részén hat kormánytisztviselőt és újságírót megöltek. A küldöttség egy felvilágosító kampány keretében utazott a térségbe. Egyelőre nem lehet tudni, hogy mi áll a gyilkosságok hátterében.

Nyugat-Afrika sok részében a lakosság továbbra sem hisz a járvány létezésében. Az orvosok és egészségügyi hatóságok tanácstalanok, mert az emberek inkább a hagyományos törzsi gyógyítókban bíznak. Augusztusban egy libériai szegénynegyed lakói megostromoltak egy kórházat, és legkevesebb 17 ebolás beteget kiszabadítottak egy elkülönített osztályról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?