Döntenek Földünk jövőjéről

Párizs. Rendkívül szigorú biztonsági intézkedések közepette nyílt meg tegnap az ENSZ 21. klímakonferenciája a Párizs környéki Le Bourget-ban: a részt vevő 195 ország globális klímavédelmi egyez-ményt próbál meg tető alá hozni.

Párizs. Rendkívül szigorú biztonsági intézkedések közepette nyílt meg tegnap az ENSZ 21. klímakonferenciája a Párizs környéki Le Bourget-ban: a részt vevő 195 ország globális klímavédelmi egyez-ményt próbál meg tető alá hozni. A nyitónapon Francois Hollande francia elnök mellett 150 ország állam- és kor-mányfője van jelen, köztük Ba-rack Obama amerikai, Vlagyi-mir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök.

A Föld jövője dől el a párizsi klímacsúcson – jelentette ki Francois Hollande francia államfő tegnap a Párizs környéki Le Bourget-ban az ENSZ 21. klímakonferenciáját megnyitó beszédében. Arra kérte a nyitónapon megjelent 150 állam- és kormányfőt, ne okozzanak csalódást a rendezvény által keltett „hatalmas remények” után. A francia elnök „történelminek” nevezte a konferenciát és arra szólított fel, a készülő globális klímavédelmi egyezmény „egyetemes és kötelező érvényű legyen”. „A legnagyobb kihívás, hogy a versenyalapú globalizációról áttérjünk az együttműködésen alapuló globalizációra. Az Észak és Dél, az ember és a természet közötti partnerségre. Párizs ehhez nyújt kivételes alkalmat” – fogalmazott az elnök. „A fejlett országoknak vállalniuk kell a történelmi felelősséget, ők azok, amelyek éveken át a legtöbb üvegházhatású gázt bocsátották ki. A feltörekvő országoknak fel kell gyorsítaniuk az energetikai átmenetet, a fejlődő országokat pedig támogatni kell a klímahatásokhoz való alkalmazkodásban” – mutatott rá Hollande.

Az Egyesült Államok részéről John Kerry külügyminiszter a konferencia előtt már jelezte, hazája nem szeretne jogilag kötelező érvényű megállapodást aláírni. A világ első számú gazdaságaként és az üvegházhatású gázok 2. legnagyobb kibocsátójaként az Egyesült Államok elismeri, hogy szerepe volt a globális felmelegedésben, és kész cselekedni ellene – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök, aki tegnap Putyin orosz elnökkel tanácskozott a szír helyzetről. Angela Merkel német kancellár úgy fogalmazott, kötelező érvényű megállapodásra kell jutni. Hszi Csin-ping kínai elnök arra figyelmeztette a gazdag országokat, hogy teljesíteniük kell a fejlődő országok pénzügyi támogatására vállalt ígéretüket.

2 Celsius-fok a tét

A Le Bourget repülőterénél kialakított pavilonvárosban december 11-ig tart a rendezvény, amelyen 40 ezren, köztük 3 ezer újságíró vesz részt. A helyszínt mintegy 2800 rendőr és katona biztosítja. Az államfők plenáris ülése egyperces megemlékezéssel kezdődött a november 13-i párizsi merényletek 130 áldozatára. Vasárnap több állam- és kormányfő felkereste a támadások valamelyik helyszínét. Barack Obama amerikai elnök a Bataclan koncertterem előtt hajtott főt, hasonlóan Michelle Bachelet chilei elnökhöz és Abe Sindzo japán miniszterelnökhöz. A december 11-ig tartó találkozó célja, hogy a világ országai most először globális klímavédelmi egyezményt írjanak alá annak érdekében, hogy a Föld légkörének felmelegedését 2 Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest. Az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20–30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.

Otthon maradt párizsiak

Szinte teljesen lebénult tegnap a közúti közlekedés Párizsban a klímakonferencia miatt. A rendőrség kérésének megfelelően viszonylag kevesen ültek tegnap reggel gépkocsiba, és a legtöbben egyáltalán nem hagyták el az otthonaikat, ezért a lezárt csomópontok ellenére sem alakultak ki nagyobb dugók. A fővároson belül a legfőbb utakat teljesen lezárták a gépkocsiforgalom elől, elsősorban a város nyugati és északi részén vált lehetetlenné a közlekedés, itt haladnak át ugyanis a klímacsúcs helyszíne felé tartó konvojok. A két nagy repülőtér, a Roissy Charles-de-Gaulle és az Orly felől a város felé tartó autópályákat is teljesen lezárták, s azokon csak a Párizsba érkező delegációk közlekedhetnek. A klímacsúcsra mintegy 40 ezer részvevő hivatalos, számukra és a párizsiak számára is ingyenessé tették a tömegközlekedést. A klímacsúcs helyszíne metróval és külön buszokkal simán megközelíthető. A rendőrség ugyanakkor azt kérte a párizsiaktól, a tömegközlekedést se használják, ha nem muszáj, és inkább maradjanak otthon hétfőn. A munkáltatókat pedig a hatóságok arra kérték, hogy engedélyezzék az otthoni munkát vagy szabadnap kivételét a dolgozóiknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?