Csak kevesen akarnak részt venni az EP-választáson

Brüsszel. Alacsony részvételi arány várható szinte mindenütt az idei európai parlamenti (EP) választásokon – ez derült ki az Európai Bizottság közvélemény-kutató intézete által hétfőn nyilvánosságra hozott felmérésből.

Brüsszel. Alacsony részvételi arány várható szinte mindenütt az idei európai parlamenti (EP) választásokon – ez derült ki az Európai Bizottság közvélemény-kutató intézete által hétfőn nyilvánosságra hozott felmérésből.

Az Eurobarométer-jelentés szerint (amelynek adatait még tavaly októberben vették fel a kérdezőbiztosok, de a végső összegzést csak most hozták nyilvánosságra Brüsszelben) a jelenlegi EU-tagállamokban az emberek alig egyharmada ígéri biztosan, hogy elmegy a júniusi voksolásra. Még ennél is rosszabb volt az arány a tavaly októberi adatfelvételkor a tíz, idén csatlakozó országban: ezek átlaga csak 26 százalék.

A tíz állam közül Szlovákia a középmezőnyben áll a maga 27 százalékos adatával, a hatodik helyen. Ha a három tagjelöltet, Romániát, Bulgáriát és Törökországot is bekapcsoljuk a felmérésbe, akkor érdekes módon az első helyen a csatlakozók közül a románok állnának. Ott a megkérdezettek 49 százaléka venne részt az európai parlamenti választásokon – csakhogy Romániának még várnia kell az EU-felvételre, így náluk idén nem is lesz EP-választás.

Ami a kampány szempontjából kulcsfontosságú témákat illeti, itt a kelet- és nyugat-európaiak véleménye bizonyos fokig egybecseng: mindkét régióban a foglalkoztatás kérdéskörét tették első helyre (a jelenlegi tagok lakosainak 54 százaléka, az idén belépő országok állampolgárainak pedig 68 százaléka vélekedett így.) A szlovákiai megkérdezettek 80 százaléka válaszolt úgy, hogy a munkavállalás és a foglalkoztatás témáját kellene hangsúlyozni a kampány során. Ezt követően azonban már eltérnek a vélemények: a jelenlegi EU-tagállamok lakossága a második helyen a közbiztonság kérdését (49 százalék), a harmadikon pedig a bevándorlás problémáját (44 százalék) említette. A májusban belépőknél viszont az egyes országokra jellemző saját problémákat és a mezőgazdaság gondjait említették a válaszadók a második és a harmadik helyen (56 és 51 százalék.) (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?