Csak a kedvezmények terén szigorítanak

London. Egyöntetű tegnapi értesülések szerint nem az új EU-tagállamok polgárainak munkavállalási jogát, hanem a szociális juttatásokhoz való hozzáférést szigorította a brit kormány az erről tartott előző napi kabinetülésen.

London. Egyöntetű tegnapi értesülések szerint nem az új EU-tagállamok polgárainak munkavállalási jogát, hanem a szociális juttatásokhoz való hozzáférést szigorította a brit kormány az erről tartott előző napi kabinetülésen. Tony Blair kormányfő belső kabinetjének illetékes tagjaival – Jack Straw külügyminiszterrel, David Blunkett belügyminiszterrel és Andrew Smith munka- és nyugdíjügyi miniszterrel – tartott egyeztetést arról, hogy Nagy-Britannia bevezessen-e korlátozásokat az új tagországok polgárainak munkavállalására. Patricia Hewitt kereskedelmi és ipari miniszter szerint a brit gazdaságban teljes a foglalkoztatottság, számos térség munkaerőhiánnyal küzd, és „például nagy szükség van a híresen keményen dolgozó lengyel építőmunkásokra ..., akik már most is olyan sokat tesznek országunkért”. Egyértelmű utalást tett arra, hogy a hangsúly a jóléti rendszerrel történő visszaélések megakadályozásán van. A tegnapi Daily Mirror úgy tudja, hogy az uniós polgároknak kétévi, életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodás után teszik hozzáférhetővé a szociális juttatásokat, de ha „súlyos problémák mutatkoznak ezen a téren, a határidő kitolható lesz öt évre”. A jelenleg érvényes rendszerben háromhavi folyamatos, életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodást és legális jövedelmet kell igazolni ahhoz, hogy az uniós munkavállaló brit szociális juttatásokat vehessen igénybe. A legnagyobb liberális napilap, a The Independent szerint elvetették az új EU-polgárok munkavállalásának munkavállalói engedélyhez kötését, azzal, hogy ez csak az illegális munkaerő-bevándorlást ösztönözné. A többi tagállam által sorra bejelentett korlátozások után Nagy-Britannia maradt az egyetlen nagy EU-ország, amely hivatalosan még érvényben tartja ígéretét a munkaerőpiac korlátozás nélküli megnyitására a május 1-jei bővítés első pillanatától.

Szégyenletesnek nevezte az unió tíz új tagállamából várható bevándorlás kérdésének kezelését Pat Cox, az Európai Parlament elnöke. Az ír politikus, utalva a tegnap esti berlini német–francia–brit csúcsra, felszólította Gerhard Schröder német kancellárt, Jacques Chirac francia elnököt és Tony Blair brit kormányfőt, hogy „cselekedjenek nagylelkűen”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?