Washington. George Bush felszólította Charles Taylor libériai elnököt, hogy a további vérontás elkerülése érdekében mondjon le a polgárháború sújtotta nyugat-afrikai ország élén betöltött tisztségéről. „Az USA határozottan támogatja a június során aláírt tűzszüneti megállapodást.
Bush: mondjon le a libériai elnök
Washington. George Bush felszólította Charles Taylor libériai elnököt, hogy a további vérontás elkerülése érdekében mondjon le a polgárháború sújtotta nyugat-afrikai ország élén betöltött tisztségéről. „Az USA határozottan támogatja a június során aláírt tűzszüneti megállapodást. Taylor elnöknek távoznia kell, hogy országa elkerülje a további vérontást” – jelentette ki az amerikai elnök csütörtöki beszédében, amelyben kormányzatának Afrika-politikáját vázolta fel a regionális konfliktusoktól a fejlesztés kérdésein át az AIDS elleni küzdelemig. Bush július 7-12. közt körutat tesz Afrikában, amelynek során ellátogat Szenegálba, a Dél-afrikai Köztársaságba, Botswanába, Ugandába és Nigériába. Az elnök beszédében nem adott választ arra a brit javaslatra, hogy az USA küldjön katonákat Libériába és álljon egy nemzetközi békefenntartó erő élére, amely érvényt szerezne a tűzszüneti megállapodásnak. Brit érvelés szerint Libéria esetében elsőként az USA jöhet szóba erre a feladatra, mivel az országot a XIX. században felszabadított amerikai rabszolgák alapították. Bush nem reagált Kofi Annan ENSZ-főtitkár azon felvetésére sem, hogy növeljék a Kongói Demokratikus Köztársaságban az ENSZ békefenntartóinak a számát. Úgy vélte, hogy hosszú távon afrikaiak fogják fenntartani a békét a földrészen. Bejelentette, hogy Washington 100 millió dollárral segíti a kontinensen a harcot a nemzetközi terrorizmussal szemben. Az összeget arra fordítják, hogy megszilárdítsák öt kelet-afrikai ország, Kenya, Etiópia, Dzsibuti, Uganda és Tanzánia légi és tengeri kikötőinek a biztonságát, megerősítsék határőrizetét, illetve számítógépes adatbázisainak a védelmét. Kelet-Afrikában az al-Kaida 1998-ban követte el első terrortámadását: az USA kenyai és tanzániai nagykövetsége ellen végrehajtott robbantásokban 224 ember lelte halálát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.