Bukarest szerint nem magyarellenes az akasztással fenyegetőző kormányfő

székely autonómia
Bukarest |

A bukaresti külügyminisztérium szerint Mihai Tudose román kormányfő a Romániát egységes és oszthatatlan nemzetállamként meghatározó alkotmány betartásának szükségességére, a helyi és a központi hatóságok felelősségére hívta fel a figyelmet, de nyilatkozatának nem volt etnikai vonatkozása, és nem volt magyarellenes.

A pénteki külügyi kommünikét válasznak szánták arra, hogy aznap reggel a Külgazdasági és Külügyminisztérium bekérette a román nagykövetet, de egy szóval sem említi, hogy Budapest lépésére amiatt került sor, mert Tudose egy televíziós interjúban akasztással fenyegetőzött az erdélyi magyar pártok közös autonómiaköveteléseit kommentálva.

A román külügyminisztérium úgy véli: az autonómiaigény nem tesz jót az etnikai harmóniának, és nem segíti a kétoldalú román-magyar kapcsolatok fejlesztését.

Bukarest aggasztónak tartja az etnikai alapú területi autonómia ügyének napirendre helyezését, mondván, hogy egy ilyen alkotmányellenes követelés hangoztatói tudatosan eltekintenek azoktól az intézkedésektől, amelyeket Románia a "legigényesebb elvárásoknak is eleget téve" hozott a nemzeti kisebbségek védelmében.

"A román külügyminisztérium elítél minden ilyen provokációt, főleg abban az évben, amikor Románia az összefogás és tolerancia, az etnikai hovatartozástól független kölcsönös tisztelet jegyében szeretné megünnepelni a nagy egyesülés (az Erdély és Románia egyesülését kimondó 1918-as gyulafehérvári nyilatkozat) centenáriumát" - olvasható a bukaresti közleményben.

A román külügy kifejezte reményét, hogy a román-magyar kapcsolatok a két ország közötti alapszerződés jogi és politikai pilléreire alapozva, a stratégiai partnerség, az európai értékek szellemében fognak fejlődni.

Péntek reggeli sajtóértekezletén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter teljes mértékben elfogadhatatlannak, az európai értékekhez és a 21. századhoz méltatlannak nevezte Mihai Tudose román miniszterelnök magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos nyilatkozatát, és közölte, hogy az ügy miatt a külügyminisztériumba rendelték Románia budapesti nagykövetét.

A Realitatea hírtelevízió által szerda este telefonon kérdezett Mihai Tudose miniszterelnök egy zászlóállítási kísérletre adott válaszával példázta, hogy miként viszonyul a magyar autonómiatörekvésekhez. A kormányfő felidézte: a zászlóállítási kísérletkor is világossá tette, hogy

ha a zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is.
 

Román publicisták is bírálták a kormányfőt

A román parlamenti pártok és politikusok hallgatása közepette elsőként a bukaresti ellenzéki média két ismert publicistája emelt szót román részről Mihai Tudose kormányfő kijelentése ellen, aki akasztással fenyegetőzött az erdélyi magyar pártok közös autonómiaköveteléseit kommentálva.

Dan Tapalaga a jobboldali Hotnews.ro portálon pénteken közölt Kérj, bocsánatot, doktor úr című véleménycikkében úgy értékeli: a nemzetbiztonsági doktorátussal rendelkező román kormányfő meggondolatlan kijelentésével éppen azt a román nemzetbiztonságot veszélyeztette, amelyet vagdalkozásával védeni akart.

Nem kell nemzetbiztonsági doktorátus annak megértéséhez, hogy saját országod biztonságát veszélyezteted, ha kormányfőként akasztással fenyegetsz egy kisebbséget. Az egyedüli megoldás: szórj mielőbb hamut a fejedre, és kérjél bocsánatot

 - tanácsolja a román kormányfőnek a Hotnews publicistája.

Tapalaga szerint ahelyett, hogy a román külügyminisztérium kért volna magyarázatot Magyarország budapesti nagykövetétől arra, hogy egyes hírek szerint Orbán Viktor különmegbízottja közvetített az erdélyi magyar pártok között a közös autonómianyilatkozat kidolgozásánál, Tudose felelőtlen kirohanása miatt most mégis a román állam kapja az ütéseket.

A kormánnyal szemben szintén kritikus hangot megütő Digi24 hírtelevízió vendégeként Cristian Tudor Popescu publicista bírálta az akasztással fenyegetőző román kormányfőt.

Egyes újságok úgy tálalták, hogy Tudose jól asztalra csapott a magyaroknak. Hát nem: saját magát verte fejbe

- értékelte az elemző, aki helyeselte, hogy a kormányfő állást foglalt és elutasította, hogy autonómiáról tárgyaljon a magyar pártokkal, de elfogadhatatlannak nevezte az akasztást emlegető politikus nyilatkozatát.

"Milyen partnerekre számíthat, milyen megbeszéléseket remél még Európában ezek után Románia miniszterelnöke? Erre nem gondolt?" - tette fel a műsorban a szónoki kérdést az ismert publicista.

A román média jelentős része csak pénteken fedezte fel Tudose nyilatkozatát, miután a magyar külügyminisztérium bekérette miatta Románia budapesti nagykövetét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?