Brown-ügy – tiltakozások több amerikai városban

Ferguson |

<p>Az Egyesült Államok több nagyvárosában tiltakozások robbantak ki hétfő este, Fergusonban lövöldözések, fosztogatások és gyújtogatások kezdődtek, egy rendőrt meglőttek.</p>

A heves megmozdulások előzménye, hogy nem találta indokoltnak a vádemelést a nagyesküdtszék annak a fehér rendőrnek az ügyében, aki augusztusban a Missouri állambeli Fergusonban agyonlőtt egy fegyvertelen fekete tizenévest.

     Darren Wilson rendőr augusztus 9-én több lövéssel lőtte agyon Michael Brownt, akinek halálát követően St. Louis Ferguson elővárosában hetekig tartó, erőszakba torkolló zavargások törtek ki.     A nagyesküdtszék döntése miatt hétfőn Fergusonban ismét heves tiltakozások kezdődtek. A tüntetők kövekkel és üvegekkel dobálták a bíróság épületét védő rendfenntartókat. Másutt fosztogatások kezdődtek, több üzletet kiraboltak és felgyújtottak. A helyi tévétársaságok felvételein füstölgő épületek voltak láthatóak.     A tiltakozók, akik nem kímélték a boltok előtt parkoló autókat sem, másutt rendőrautókat állítottak fejtetőre és lobbantottak lángra. A rendőrség könnygázgránátokkal igyekezett megfékezni a tiltakozó tömeget. Legkevesebb 29 embert őrizetbe vettek.       Jay Nixon, Missouri állam kormányzója csapaterősítéseket rendelt el a Nemzeti Gárdánál.     A Nemzeti Gárda tagjai lényegében az amerikai fegyveres  erők tartalékosai, akiket rendkívüli helyzetekben, természeti katasztrófák vagy tömeges zavargások esetén mozgósítanak. Idén augusztusban néhány napra már bevetették a Nemzeti Gárdát Fergusonban.     A szövetségi légügyi hatóságok tíz járatot máshova irányítottak át St. Louis repülőteréről, és korlátozták a légtérhasználatot a város felett. A tilalom ugyanakkor csupán az utasszállító repülőgépekre vonatkozik, nem terjed ki a rendfenntartó erők helikoptereire.     St. Louis megye rendőrparancsnoka, Jon Belmar arról számolt be, hogy legalább egy tucatnyi üzletközpont lángokban áll, s ő "legalább 150 lövést" hallott az este folyamán. Hozzátette, hogy a mostani megmozdulások "talán sokkal súlyosabbak, mint amelyek azon az augusztusi éjszakán történtek". Elmondása szerint mindazonáltal komolyabb sérülés nem történt.     Egy rendőrt a karján meglőttek, bár egyelőre nem tudni, hogy az eset összefüggésben van-e a tiltakozásokkal. A megyei rendőrségnek a Twitter közösségi oldalon közzétett tájékoztatása szerint keresik a tettest.     A nagyesküdtszék döntése miatt több ezren tüntettek Seattle-től New Yorkig, Chicagótól Los Angelesig, még a washingtoni Fehér Ház előtt is "igazságot követeltek" a lelőtt fekete tizenévesnek, Michael Brownnak.     A tüntetők utakat zártak le a kaliforniai Oaklandban, autópályát San Franciscóban, St. Louisban pedig több százan jelszavakat skandálva meneteltek. Sok helyütt azt kiabálták: "Kezeket fel! Ne lőjön!" A felszólítás a tiltakozók jelmondatává vált az országban.   
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?