Brit katonai fellépés Szudánban?

London. Szudáni katonai beavatkozás terveinek felvázolására kérte Tony Blair brit kormányfő a miniszterelnöki hivatalt és a külügyminisztériumot – írta tegnap a The Guardian, amelynek hírét a miniszterelnök „elsietettnek” nevezte.

London. Szudáni katonai beavatkozás terveinek felvázolására kérte Tony Blair brit kormányfő a miniszterelnöki hivatalt és a külügyminisztériumot – írta tegnap a The Guardian, amelynek hírét a miniszterelnök „elsietettnek” nevezte.

A legnagyobb brit baloldali napilap értesülése szerint Blair már tanácsadóival is áttekintette a közvetlen szudáni brit fegyveres beavatkozás lehetőségét, jóllehet a brit hadsereg jelentős erőit leköti az iraki és több más nemzetközi konfliktus. Tony Blair kormányfő tegnap, szokásos havi nemzetközi sajtóértekezletén azt mondta: Szudánnal kapcsolatban nem zár ki semmilyen lehetőséget, de Nagy-Britannia még nem tart ott, hogy katonákat küldjön.

A The Guardiannek nyilatkozó kormányforrás szerint a miniszterelnök azt kérte tanácsadóitól, hogy minden olyan lehetséges megoldást vizsgáljanak meg, amellyel életeket lehet menteni, és ezek közül ne zárják ki a fegyveres erők bevetésének lehetőségét sem. A lap emlékeztet: Szudánban, ahol fegyveres milíciák üldözik és irtják a fekete lakosságot, egymillió menekültet fenyeget éhhalál és betegség. Az európai kormányokra, valamint az USA-ra erősödő nyomás nehezedik annak érdekében, hogy akadályozzák meg a ruandaihoz hasonló, egymillió halálos áldozattal járó népirtás megismétlődését.

A lap által idézett egyik kormányforrás szerint Ruanda megismétlődésének réme „mindenki számára vérfagyasztó”. Blair már 2001-ben, a kormányzó Munkáspárt éves kongresszusán kijelentette: erkölcsi kötelességének tartja a beavatkozást bármely országban a ruandaihoz hasonló népirtás megakadályozására. A kormányfő két évvel korábban, egy chicagói beszédében nyíltan meghirdette a beavatkozás doktrínáját humanitárius válságok esetére.

A lap szerint a vizsgált lehetőségek között szerepel, hogy brit katonák védjék a menekülttáborokat a milíciák támadásaitól, de ez a legkockázatosabb az összes lehetőség közül. Ráadásul a kartúmi kormány hozzájárulását igényelné, ami kétséges.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?