Brexit: London megállapodást akar, de készül az "alternatívára" is

London |

<p>A brit kormány megállapodásra törekszik az Európai Unióval, de készül ennek &quot;alternatívájára&quot; is - mondta kedden a Brexit, vagyis a kilépési folyamat feltételeiről folyó tárgyalásokért felelős brit miniszter.</p>

David Davis a kormányzó Konzervatív Párt Manchesterben zajló konferenciáján felszólalva kijelentette: London arra számít, hogy sikerül jó egyezségre jutni az unióval a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről. Hozzátette azonban, hogy ha a tárgyalások nem eredményeznek olyan megállapodást, amilyenre Nagy-Britanniának szüksége van, akkor London készen áll majd az "alternatívára" is.

A Brexit-tárgyalásokért felelős tárca vezetője szerint a kormány dolgozik "készenléti tervek" kidolgozásán, éppen azért, hogy Nagy-Britannia minden eshetőségre felkészüljön.

Davis szerint ez teljesen természetes, egy felelősségteljes kormány így jár el, és "kötelezettségszegés lenne", ha nem így tenne.

Theresa May miniszterelnök is többször tett utalást arra, hogy London nem fogadna el számára előnytelen kilépési megállapodást. May visszatérő érvelése szerint az esetleges rossz megállapodásnál az is jobb, ha az EU-val folyó tárgyalásokon nem születik egyezség. A brit kormányfő szerint rossz megállapodás lenne például az, ha az EU meg akarná büntetni Nagy-Britanniát a kilépésért.

A brit kormány jelenlegi alapállása az, hogy Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnésével együtt kilépne az unió egységes belső piacáról és a vámunióból is, mert nem kívánja teljesíteni azokat a feltéteket, amelyek szükségesek a tagság megőrzéséhez ezekben az integrációs szerveződésekben.

London ugyanakkor széleskörű szabadkereskedelmi megállapodásra törekszik az EU-val, annak érdekében, hogy a brit üzleti szektor a Brexit után mégis a lehető legkevesebb adminisztratív és vámakadállyal férhessen hozzá az EU belső piacához.

A londoni elemzői közösség azonban meglehetősen borúlátóan ítéli meg ennek a kombinációnak az esélyeit.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő a minap az eddigi "Aa1"-ről egy fokozattal "Aa2"-re rontotta Nagy-Britannia államadós-besorolását, és a lépés indoklásában kiemelte: most már nem bízik abban, hogy a brit kormánynak sikerül olyan szabadkereskedelmi megállapodást kötni az Európai Unióval, amely jelentősen enyhítené a kilépés negatív gazdasági hatásait.

A Moody's szerint ha sikerülne is elérni a London által célként kitűzött "mély és átfogó" szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, az sem biztosítana a jelenlegivel azonos hozzáférést a brit gazdaságnak az EU egységes belső piacához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?