A konzervatív párti brit kormány azonban már jó ideje folyamatosan hangsúlyozza, hogy a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után szigorítani kívánja az uniós állampolgárok letelepedési szabályait, és a készülő új bevándorlási rendszer nem fogja kedvezményes elbírálásban részesíteni az EU-ban maradó országok Nagy-Britanniában letelepedni és dolgozni kívánó munkavállalóit a máshonnan érkezőkkel szemben.
Theresa May miniszterelnök a minap, a Brit Iparszövetség (CBI) Londonban rendezett éves kongresszusán felszólalva kijelentette: az új brit bevándorlási rendszer nem azt veszi majd figyelembe, hogy ki honnan jött, hanem azt, hogy miben tehetséges, milyen szakképesítést tud felmutatni.
May szerint megszűnik az a helyzet, hogy az Európai Unióból érkezők szakképzettségüktől, szakmai tapasztalataiktól függetlenül "beállhatnak a sor elejére, a Sydneyből érkező mérnökök vagy a Delhiből érkező szoftverfejlesztők elé".
A brit kormányfő e kijelentését számos bírálat érte, mások mellett Guy Verhofstadt, az Európai Parlament (EP) Brexit-ügyi koordinátora részéről is. Verhofstadt nyilatkozata szerint a Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-állampolgárok senki elé nem álltak be a sorba, hanem a számukra szabadságot és lehetőségeket biztosító jogosultságaikkal éltek.
Theresa May a héten, a londoni alsóházban felszólalva elnézést kért, elismerve, hogy nem lett volna szabad e szóhasználattal élnie.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.