Washington. Egyhetes haladékot adott – helyi idő szerint szerdán – a washingtoni szövetségi kerületi bíró két amerikai újságírónak arra, hogy felfedjék bizalmas forrásaikat annak a vádesküdtszéknek, amely egy fedésben dolgozó CIA-ügynök nevének a kiszivárogtatása ügyében folytat vizsgálatot.
Börtön fenyeget két amerikai újságírót
Judith Millert, a The New York Times, illetve Matthew Coopert, a Time hírmagazin újságíróját 18 hónapos börtön fenyegeti, ha a bíróság felszólítása ellenére továbbra is megtagadják a tanúvallomást annak a kiderítésében, ki szivárogtatta ki törvénysértő módon 2003-ban Valerie Plame CIA-ügynök nevét a sajtónak. A történet egyik furcsasága, hogy Plame személyazonosságát nem is ők hozták nyilvánosságra, hanem Robert Novak konzervatív kommentátor, akit ugyanaz a forrás tájékoztatott, mint őket. A két újságírót már tavaly októberben 18 hónap szabadságvesztésre ítélték a bíróság megsértése címén, amit idén februárban egy fellebbviteli bíróság is megerősített, a szövetségi legfelsőbb bíróság 1972. évi döntésére hivatkozva. A 33 évvel ezelőtt (egy kábítószeres ügyben) hozott döntés szerint az alkotmánynak a sajtószabadságot biztosító első kiegészítése nem mentesíti az újságírót a tanúvallomás kötelezettségétől, ha az fontos egy bűncselekmény feltárásában, és ilyenkor az sem számít, ha forrásaik a nevük elhallgatását kérték.
A szövetségi legfelsőbb bíróság hétfőn elutasította, hogy érdemben foglalkozzon Miller és Cooper ügyével, amely így visszakerült az első fokon őket 18 hónap elzárással sújtó washingtoni szövetségi kerületi bírósághoz. Thomas Hogan bíró jövő szerdára tűzte ki az utolsó tárgyalást. A két újságíró minden fellebbezési lehetőséget kimerített. Valerie Plame a tömegpusztító fegyverek szakértőjeként dolgozott a CIA fedett ügynökeként. Férje, Joseph Wilson volt amerikai nagykövet 2003 júliusában a The New York Times hasábjain megcáfolta, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnök sárga pogácsának nevezett uránércet akart volna az afrikai Nigerben beszerezni atomfegyverprogramjához, amit George Bush amerikai elnök állított egy beszédében a bagdadi rezsim elleni katonai fellépés igazolására. Wilson a CIA megbízásából korábban maga járt utána a híresztelésnek Nigerben, ahol egykor nagykövet volt, és megállapította, hogy az egész ügy légből kapott. Robert Novak konzervatív publicista nem sokkal Wilson cikke után nyilvánosságra hozta, hogy a diplomata felesége a CIA munkatársa, és ő javasolta férjét a nigeri küldetésre.
Haraszti Miklós, az EBESZ sajtószabadság-képviselője Alberto Gonzales amerikai igazságügy-miniszterhez intézett levelében szerdán aggodalmának adott hangot a két újságíró esetleges bebörtönzése miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.