Az Európai Bizottság első alkalommal tette közzé jelentését a bevándorlásról, illetve a bevándorlók integrálásáról. A jelentésben a bizottság az eddigi gyakorlat folytatását és a külföldiek befogadásával kapcsolatos tervezés javítását javasolja.
Bevándorlók erősítik az EU gazdaságát
A tanulmány az egyes területeket érintően a következőket állapítja meg: Az EU-n belüli migrációt illetően, a bevándorlás megakadályozta több országban a népesség lélekszámának csökkenését. 1990 óta egyes kivándorlási többlettel rendelkező országok bevándorló célpontországgá változtak, Belgium, Németország és Ausztria tartozik közéjük. Ezen országok a korábbi, 15 tagú unióban 9 százalékos külföldi bevándorló népesség részaránnyal az első helyen álltak. Az EU átlagában a külföldiek aránya 3,8 százalékos volt. (Ez az országstatisztika nem feltétlenül tükrözi a valóságos helyzetet, más országokban ugyanis könnyebb a bevándorlók honosítása, így ők esetleg nem is szerepelnek a statisztikákban.)
A bevándorlás révén növekszik az érintett országokban a jólét, a bevándorlók ugyanis betöltik a munkaerőpiac hiányait, olyan munkahelyeket foglalnak el, amiket a hazai munkavállalók nem szívesen töltenek be – szögezi le a bizottság. Ezzel párhuzamban növekszik is az államra nehezedő teher – teszi hozzá a jelentés – ám a magasabb társadalmi közkiadások csak részben indokolhatók a külföldi bevándorlással és azzal, hogy a menedéket keresők gyakorta nem, vagy csak korlátozott feltételek mellett vállalhatnak munkát. A bevándorlók integrálásának legfőbb gondjaként a bizottság az álláshoz jutás nehézségeit említi, azon túl, hogy a nyelvtudás hiánya, a lakáskérdés megoldatlansága és a szaktudás hiánya is akadályt jelent. A bevándorlókat fenyegeti leginkább a szegénység és a társadalmi kirekesztettség, valamint a „legtöbb tagország nem tesz komoly erőfeszítéseket e jelenség okainak elemzésére.” Az EU bizottsága szerint a diszkrimináció és a rasszizmus ellen egyre nehezebb a fellépés, mivel a „média terjeszti az előítéleteket a bevándorlókról és a szélsőjobboldali pártok egyes tagországokban egyre többeket vonzanak” – olvasható. A helyzet javítása érdekében a bizottság a pozitív példákat említi, egyebek között azt, hogy Németországban a külföldiek számára a vállalatalapítás témájában indítottak tanácsadást, és egyre több országban fogtak bele az integrálást elősegítő programokba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.