Belgium munkásokat toboroz

Brüsszel. Belgiumban súlyos munkaerőhiány mutatkozik több szakmában – így jövő májustól, amikor Szlovákia is várhatóan az Európai Unió tagja lesz, szlovák állampolgárok is megjelenhetnek ezen a piacon, különösen ha hentes, pék, cukrász, kórházi ápoló, műszaki rajzoló, hegesztő vagy autószerelő a képzettségük.

A belga országos foglalkoztatási hivatal (Onem) minden iskolaév kezdete előtt közlönyben és honlapján is (www.onem.be) közzéteszi azoknak a szakmáknak, képzettségeknek a jegyzékét, amelyekben számottevő, országos hiány tapasztalható. Ezzel kíván segíteni a pályaválasztás előtt álló fiataloknak és szüleiknek, akik esetleg még augusztusban sem tudják eldönteni, milyen általános vagy szakközépiskolába írassák be a gyereket. A középiskolát sikeresen elvégzett fiatalok szintén még szeptemberben is eldönthetik, hogy milyen főiskolai vagy egyetemi szakra iratkozzanak be, elvégre a legtöbb felsőfokú tanintézményben a továbbtanuláshoz nem kell felvételi vizsgát tenni.

Belgiumban az uniós átlaghoz képest elég magas a munkanélküliség, 10 százalék körül mozog, és az Onem ugyan saját bevallása szerint főleg az állástalanok figyelmébe ajánlja a hiányszakmák jegyzékét, ám a jelek szerint nem sok eredménnyel. Ezért inkább a pályakezdő fiatalokat próbálja befolyásolni, hogy lehetőleg olyan szakirányokat válasszanak, amelyekben aztán nem mindjárt munkanélküliként kezdhetik felnőtt életüket. Belgiumban a 25 éven aluliak átlag negyede nem talál állást magának, és segélyért folyamodva kezdi pályafutását. A szóban forgó szakmákat már ma is jelentős arányban külföldi vagy külföldi származású dolgozók látják el (sok a feketemunkás is), és várható, hogy az unió bővítése után jócskán megnövekszik a kelet-európai származásúak részesedése e foglalkozások tekintetében.

A sajtóban is közölt lista a következő szakközépiskolai képzéseket ajánlja a 14 évesek figyelmébe: hentes, pék, cukrász, minden építőipari szakma, benne kőműves, burkoló, szobafestő, mázoló, gépkezelő, fűtésszerelő, továbbá villanyszerelő, mezőgazdasági és egyéb gépkezelő, autószerelő, műszaki rajzoló, hegesztő, ács, asztalos, faipari szakmunkás és házi beteggondozó. A főiskolák iránt érdeklődőknek a hivatal figyelmébe ajánlja, hogy hiány van óvodai, általános iskolai pedagógusokból, logopédusokból, kórházi ápolókból és mindenfajta műszaki képzettségből, de még angol és francia nyelvet oktató tanárokból is. A középiskolát végzetteknek pedig azt ajánlja a hivatal, hogy ne orvosnak, bölcsésznek, jogásznak menjenek, ha lehet, hanem inkább mérnöki, közgazdasági tanulmányokat válasszanak.

Az új tagországok munkavállalóinak helyzete eleinte persze nem lesz olyan könnyű, mint a régieknél. A helyzet például Belgiumban eléggé áttekinthetetlen, mert az ágazati munkaerőhiánnyal magas munkanélküliség párosul, és az EU mai 15 országában sem akkora a munkaerő mozgékonysága, hogy ezeket a hiányokat betöltené. Adatok szerint a 15 tagország munkavállalóinak alig 5 százaléka dolgozik és keresi kenyerét tartósan másik tagországban, holott a személyek szabad áramlása erre rég jogot ad.ú

Ráadásul a csatlakozási tárgyalásokon épp a munkaerő szabad áramlásának átmenti korlátozása volt az egyik legkényesebb fejezet. Belgium azok közé tartozik, amelyek mindmáig nem kötöttek kétoldalú megállapodást Szlovákiával a munkaerő fogadásának feltételeiről, s a csatlakozási szerződés szerint a szlovák tagság első öt évében ezt lényegében saját belátásuk szerint, illetve kétoldalú szerződéssel szabályozhatják. Az idegen munkaerő boldogulásának a központi korlátozáson kívül sok más csalafinta buktatója is van a nyelvtudástól kezdve a szakképzettségek elismeréséig. Mindezen megszorítások mellett is érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy milyen szakmákban van hiány Belgiumban, mert ez többé-kevésbé jellemző a régi uniós országok gazdaságának többségére.

A szlovákiai érdeklődők több országban már uniós csatlakozásunk pillanatában munkát vállalhatnak – Svédország, Dánia, ĺrország, Nagy-Britannia és Hollandia ugyanis már most úgy döntött, hogy az átmeneti korlátozás lehetősége ellenére megnyitják a munkaerőpiacukat. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?