<p>Bekérették Németország ankarai nagykövetét hétfőn a török külügyminisztériumba, mert egy német lap azt írta, a német hírszerzés lehallgatott török és amerikai külügyi illetékeseket.</p>
Bekérették a német nagykövetet a török külügyminisztériumba
A Der Spiegel című német hetilap a hét végén számolt be arról, hogy a német külföldi hírszerzés (BND) kémtevékenységet folytat a NATO-szövetséges Törökország ellen. Egy neve elhallgatása mellett nyilatkozó török külügyminisztériumi illetékes közölte: az ankarai külügyminisztériumba hívatták a nagykövetet, hogy "megvitassák" a helyzetet. Részletekre nem tért ki.
Német kormányforrások vasárnap beismerték azt az értesülést, amely szerint Törökország a német hírszerzés főbb célpontjai közé tartozik. A Spiegel beszámolt arról is, hogy a BND legalább egyszer John Kerry jelenlegi amerikai külügyminiszter telefonbeszélgetését is lehallgatta, s a múlt hét közepén vált ismertté, hogy Kerry elődjét, Hillary Clinton telefonját is legalább egyszer lehallgatták.
A német kormány azt állítja, hogy a BND nem figyelte meg rendszeresen és célzottan az amerikai kormányzat tevékenységét és tagjainak kommunikációját. A két telefonbeszélgetést véletlenül gyűjtötték be - tették hozzá. A "török kapcsolat" azonban lapértesülések szerint más kategóriába tartozik, Törökországra ugyanis nem vonatkozik a "Merkel-doktrína", aminek lényege, hogy barátok nem kémkednek egymás ellen.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak nyilatkozó német kormányforrások közvetve arra utaltak, hogy ami Törökországban történik, az közvetlen hatással lehet Németország belbiztonságára. Ezzel kapcsolatban utaltak a betiltott Kurd Munkáspárt tevékenységére, a különböző szélsőbal-, illetve szélsőjobboldali török csoportokra, a kábítószer-csempészetre, valamint általánosságban a bevándorlók bűnözői tevékenységére. Ismert az is, hogy a török kormány politikai céljainak megvalósításához támaszkodik a németországi török szervezetekre is. Mindennek súlyát alátámasztja, hogy az országban mintegy hárommillió török él.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.