Befolyásának határait tolta ki Peking

<p>Peking/Tokió/Washington. Kína szombaton új légvédelmi azonosító övezetet jelölt ki a Kelet-kínai-tenger felett, az USA és Japán ezt nem veszi figyelembe. Máris az idegek harca folyik.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Két amerikai B-52-es bombázó repült át a Kelet-kínai-tenger felett anélkül, hogy arról értesítették volna Kínát. „Műveleteket hajtottunk végre a Szenkaku-szigetek térségében. A normális eljárást követtük, amely nem foglalja magába a repülései tervek jelentését, az előzetes rádióbejelentést, a frekvenciáink regisztráltatását” – jelentette ki Steve Warren ezredes, a vitatott szigetcsoport japán elnevezését használva. Peking ugyanis szombaton légvédelmi azonosító övezetet jelölt ki a Kelet-kínai-tenger felett. Szakértők szerint ilyen döntés aligha születhetett volna meg Hszi Csin-ping kínai elnök-pártfőtitkár jóváhagyása nélkül. A zónába beleesik a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetcsoport is.

Kína folyamatos figyelemmel követte két fegyvertelen B-52-es bombázógép mozgását, amely előzetes tájékoztatás nélkül behatolt légterébe, és kellő időben azonosította őket – közölte tegnap a kínai védelmi tárca, amelyik az ország egyetlen repülőgép-hordozóját vezényelte a térségbe. Peking elvárja, hogy az újonnan meghirdetett légvédelmi zónán áthaladó repülőgépek előre értesítsék a kínai hatóságokat az erre vonatkozó szándékukról, ellenkező esetben „rendkívüli katonai intézkedések” alanyaivá válhatnak. Az USA, amely több száz repülőgépet állomásoztat a zóna térségében, bejelentette, nem engedelmeskedik a kínai felszólításnak. Hasonló nyilatkozatok hangzottak el a japán, a dél-koreai és a tajvani kormány részéről is. Szakértők arra számítanak, Kína hosszú távon erősíteni fogja katonai tevékenységét az övezetben, amelyet Peking is a magáénak tekint.

A két legnagyobb japán légitársaság (Japan Airlines és az All Nippon Airways) sem alkalmazkodik az új kínai repülési szabályokhoz, emellett Tokió fejleszteni fogja légvédelmét és tengeri jelenlétét a Kelet-kínai-tenger vitatott területeinek körzetében, sőt a parlament az amerikaihoz hasonló nemzetbiztonsági tanács felállításáról határozott a Kína fellépésével kapcsolatos félelmek miatt. „Kína egyre kiterjedtebb (katonai) tevékenységével a Japánt övező vizeken és légtérben” – áll a japán nemzetvédelmi stratégia végső vitairatában. A japán, a kínai, a dél-koreai és a tajvani övezet között átfedések vannak. 2001-ben a térség fölött összeütközött egy amerikai felderítő és egy kínai vadászgép, amely az utóbbi pilótájának halálával végződött. Az incidens súlyos diplomácia válsághoz vezetett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?