Barroso komoly gondban

Brüsszel. Kisebb engedményeket tett a november elsején hivatalba lépő Európai Bizottság vezetője, José Manuel Barroso a testület egyes tagjait bíráló európai parlamenti képviselőknek, de a lényegben nem engedett.

Barroso arca mindent elárul(Reuters-felvétel) Barroso nem vonta vissza a bel- és igazságügyi tárcát az olasz Rocco Buttiglionétól, s továbbra is kitartott összes biztosjelöltje mellett. Az EB új elnöke tegnap találkozott az Európai Parlament (EP) vezetőivel, majd sajtóértekezleten számolt be arról, milyen javaslatot tett a biztosjelöltek körül kitört viták lecsendesítésére. Ő maga fogja koordinálni a diszkrimináció elleni harcot a testületben: létrehoz egy új csoportot a bizottságon belül a diszkrimináció elleni küzdelem irányítására. (Gyakorlatilag átveszi e terület irányítását Buttiglionétól, akihez elvileg mindez tartozna, ám aki a homoszexuálisokra és a nők családon belüli helyzetére vonatkozó kijelentéseivel óriási vihart kavart.) Egyben közölte: Buttiglione levelet küldött neki, amelyben sajnálkozott kijelentéseinek utóélete miatt, s kijelentette: nem állt szándékában senkit sem megsérteni. Levelében az olasz katolikus politikus leszögezte: ha bizottsági munkája során konfliktus támadna saját nézetei és bizottsági kötelezettségei közt, kérni fogja kizárását az adott témával kapcsolatos döntésekből.

Barroso leszögezte: az új, általa vezetett bizottság határozottan szembeszáll a diszkrimináció bármely, a szexuális orientációra, nemre, vagy vallási meggyőződésre alapuló fajtájával, s ezt nagyon komolyan veszik, a testület egyik legfontosabb feladatának tekintik. Közléseiből az is kiderült, hogy más, a parlamenti képviselők által bírált biztosjelölteknél nem tervez változtatásokat, s nem tesz további engedményeket, megvárja az EP jövő szerdai határozatát bizottságának jóváhagyásáról vagy elutasításáról. Leszögezte: meggyőződése, hogy világos többséget kap majd az általa vezetett testület. Egyben felszólította a képviselőket, ne robbantsanak ki komoly intézményi válságot Európában a bizottság esetleges elutasításával.

Barroso ajánlata vegyes fogadtatásban részesült. Josep Borrell, az EP elnöke szerint a legnagyobb parlamenti frakció, a konzervatívok támogatják Barrosót és csapatát, három másik, a szocialisták, a liberálisok és a zöldek viszont fenntartásokkal fogadták a bejelentéseket. Martin Schulz, a szocialisták frakcióvezetője szerint a helyzet továbbra is elfogadhatatlan frakciója számára. Daniel Cohn-Bendit, a Zöldek egyik vezetője pedig úgy vélte: Barrosónak nagyon csekély többsége lesz, vagy az is lehet, hogy nem kapja meg a többséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?