<p>Továbbra is a világ számos országában tesznek olyan lépéseket kormányszinten is, amelyek sértik az alapvető jogokat - hangsúlyozta az Egyesült Államok külügyminisztériuma az emberi jogok világszintű helyzetét vizsgáló, 2015-re vonatkozó éves jelentésében. </p>
Az USA közzétette a jogsértő országok listáját, Oroszország is köztük van
A jelentést John Kerry külügyminiszter ismertette szerdán. Úgy fogalmazott, hogy a demokratikus értékeket ért támadások azt jelzik: az irányításban világszerte válságjelenségek mutatkoznak.
"A világ összes régiójában azt tapasztaljuk, hogy kormányzati és kormányon kívüli szereplők növekvő mértékben korlátozzák a civil társadalom mozgásterét, korlátozzák a média és az internet szabadságát, megpróbálják kiszorítani az ellenzék hangjait, egyes szélsőséges esetekben pedig embereket ölnek meg vagy kényszerítenek otthonuk elhagyására - hangoztatta Kerry.
A roppant terjedelmes jelentés különösen éles hangon ír az Észak-Koreában, Kínában, Kubában, Szudánban és Iránban elkövetett jogsértésekről, de súlyos bírálatokat fogalmaz meg Oroszországgal, Azerbajdzsánnal, Venezuelával, Kongóval, Ugandával, Ruandával és Vietnammal szemben is.
A külügyi tárca az Egyesült Államokkal szövetséges országokban is igyekezett feltárni a jogsértéseket. A jelentés élesen bírálja például Törökországot az ellenzéki média elleni fellépés és a sokszor túlzott hatósági erőszak miatt, Egyiptomot pedig a titokban elkövetett gyilkosságok, kínzások és a börtönállapotok miatt. Franciaországot azzal vádolja, hogy megerősödött az iszlámellenesség és az antiszemitizmus, valamint bírálja Párizst a migránsok elleni durva rendőri fellépésért is.
Az amerikai külügyminisztérium szerint Oroszország elnyomja a másképpen gondolkodókat, és a 2014-ben magához csatolt Krím félszigeten módszeresen zaklatja a tatárokat és az Ukrajna-barát aktivistákat. A jelentés szerint a félszigeten élő tatárokat és ukránokat megfosztották attól a lehetőségtől, hogy saját nemzetiségük védelmében szólalhassanak fel, ráadásul az orosz uralmat ellenző tatárokat tavaly önkényesen letartóztatták, és a tisztességes bírósági eljárástól is megfosztották.
A jelentés szerint számos ázsiai országban fokozódott az elnyomás. Kínában több száz ügyvéd ellen indítottak vizsgálatot, és sok esetben titkos helyszíneken tartották fogva őket anélkül, hogy vádat emeltek volna ellenük, vagy lehetővé tették volna, hogy kapcsolatot teremtsenek jogi képviselőjükkel vagy családtagjaikkal. A dokumentum kiemelte annak az öt hongkongi férfinek az esetét, akik egy kényes témájú könyveket kiadó cégnél dolgoztak, és rejtélyes körülmények között eltűntek. A jelentés szerint a pekingi titkosszolgálatok rabolhatták el őket.
Az amerikai külügyi tárca immár negyvenedik éve készítette el az emberi jogokkal foglalkozó világjelentését. Az abban foglaltaknak nincs kötelezően betartandó hatásuk az amerikai külpolitikára, de Kerry értésre adta: a megállapítások arra ösztönzik Washingtont, hogy még határozottabban hangoztassa partnereinél az alapvető szabadságjogok betartásának fontosságát, és továbbra is támogassa az emberi jogokat védelmező csoportokat.
Egyetlen kormányt sem gyengít az, ha tiszteletben tartja az emberi jogokat, az emberek elnyomása pedig az erőszaktól sem visszariadó szélsőségesség kiterjedését hozza magával - mutatott rá John Kerry.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.