Az unió jövője forog kockán

London. Tegnap elkezdődött a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás valójá-ban már hónapok óta folyó kampányának 10 hetes hiva-talos időszaka.

London. Tegnap elkezdődött a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás valójá-ban már hónapok óta folyó kampányának 10 hetes hiva-talos időszaka. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) veszélyes-nek tartja, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból.

A hivatalos kampánykezdet jelentőségét az adja, hogy a brit választási törvények alapján a választási bizottság által valamely voksolás, referendum hivatalos kampánycsoportjaivá nyilvánított szervezetek a szavazás időpontjáig költségvetési juttatásokra, a televíziókban ingyenes politikai hirdetési lehetőségre és kampányanyagaik díjtalan postázására jogosultak. A választási bizottság e heti döntése értelmében a további brit EU-tagságot pártoló kampány hivatalos szervezete a Britain Stronger in Europe (Nagy-Britannia erősebb Európában) nevű csoport, a kilépésért folytatott kampány hivatalos szerveződése a Vote Leave (Szavazz a távozásra) nevet viselő koalíció. A választási törvények alapján a két szervezet egyaránt 600 ezer font állami költségtérítéshez jut, és összesen 7 millió fontot költhet kampánycélokra. David Cameron konzervatív párti miniszterelnök február 20-án jelentette be, hogy június 23-án tartják a népszavazást a brit EU-tagság jövőjéről. A bejelentés közvetlen előzményeként sikerült egyezségre jutni Brüsszellel és az EU-társállamokkal a London által igényelt uniós szabályozási reformokról. A kormány azt a hivatalos álláspontot képviseli, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja. Az egyes kabinettagok azonban meggyőződésük szerint, szabadon dönthetnek arról, hogy milyen ajánlást fogalmaznak meg. A kormány és a bennmaradást pártoló kampánycsoport legfőbb szövetségese a brit üzleti szféra, amely rendre a Brexit, azaz a kilépés súlyos kockázataira hívja fel a figyelmet. A Brit Iparszövetség legújabb tanulmányában közölte, hogy az évtized végéig akár 100 milliárd font veszteséget is okozhatna a brit gazdaságnak az ország távozása az EU-ból.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a globális növekedésre nézve is veszélyesnek tartja, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból – hangoztatta Christine Lagarde, a nemzetközi pénzügyi szervezet vezérigazgatója. Az IMF vezérigazgatója hosszú házassághoz hasonlította az uniós tagországokat összekötő kapcsolatokat, és úgy fogalmazott, hogy a házasságok nehézségein is mindig párbeszéddel lehet túljutni. Az IMF szerint a közelgő referendum önmagában is komoly bizonytalanságot okoz, ezért érezhetően rontotta a brit hazai össztermék idei növekedési ütemére adott előrejelzését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?