Az új tagállamok turizmusmérlege

Párizs. A nyugat-európai turisták tavaly ugyanakkora összeget költöttek el az újonnan csatlakozott és a 2007-ben csatlakozó kelet-közép-európai országokban, mint amennyit az összes külföldi befektető ezekben az országokban megtermelt – áll a Le Monde elemzésében.

Párizs. A nyugat-európai turisták tavaly ugyanakkora összeget költöttek el az újonnan csatlakozott és a 2007-ben csatlakozó kelet-közép-európai országokban, mint amennyit az összes külföldi befektető ezekben az országokban megtermelt – áll a Le Monde elemzésében. A francia újság szerint Nyugat-Európa a rendszerváltás hajnalán fedezte fel Kelet-Európa kulturális és természeti gazdagságát. Évi 40 millió turista tölt átlag 4,5 napot Csehországban, Észtországban, Magyarországon, Litvániában, Lengyelországban, Szlovéniában, Szlovákiában, Bulgáriában és Romániában. Az említett országokba látogató turisták száma közel tíz éve stagnál, ezzel szemben a turizmusból fakadó bevétel megduplázódott, és tavaly elérte a 20 milliárd eurót. A Le Monde egyetért azzal, hogy a kelet-európai országok legfőbb bevételi forrása a turizmus lett, amely a belső termelés 3,5 százalékát jelenti. Ez az arány a mediterrán országokban 15 százalék. Ez a szektor a foglalkoztatottság szempontjából is fontos tényezővé vált: az összmunkaerő 2,5 százaléka, a szolgáltatók 8,5 százaléka dolgozik a turizmusban. Főképp a német (30 százalék) és a brit (7 százalék) turisták látogatják az új EU-tagországokat. Német vállalkozók vezetik a befektetési listát is, akik elsősorban szlovák síparadicsomokat építenek ki, a svéd és a finn befektetők pedig a balti szomszédaik felé érdeklődnek a leginkább. Az egyes kelet-európai országoknak sikerül más-más módon felhívni magukra a figyelmet. Csehország mindenek előtt Prága újjávarázsolásával vonzza a külföldieket. A cseh fővárost választotta egyébként a régió legtöbb külföldi befektetője székhelyéül. Szlovákiában is a főváros, továbbá a sípályák jelentik a vonzerőt. Lengyelország több városa miatt is érdekes a turistáknak, míg Bulgária és Románia olcsó tengerparti nyaralást ajánl a nyugatiaknak. A Magyarországra látogató külföldiek idejük nagy részét Budapesten töltik, ahol a legfőbb vonzerőt a termálfürdők jelentik, amelyek Európa termálturizmusának 20 százalékát bonyolítják le. A francia lap felhívja a figyelmet, hogy a kelet-európai országokban még mindig hiányzik a megfelelő infrastruktúra az elegendő mennyiségű és választékot kínáló szállások területén, mivel a nemzetközi szállodaláncok gyakorlatilag teljesen lefoglalták a közép-kelet-európai országok szállodakínálatát. Szakértők szerint a jelenleginél nagyobb összeget kellene juttatni az európai közösségi alapokból az új tagállamok turisztikai infrastruktúrájának javítására. Ezért a Le Monde meglátása szerint a 2004 és 2006 között az Európai Bizottság által jóváhagyott 384 millió eurót a jobb szálláslehetőségek kiépítésére kellene fordítani az új EU-tagállamokban. (euhi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?