AZ ÚJ BIZTOSOK

Cipruson kívül már mindegyik csatlakozó ország megnevezte, kit jelöl a Bizottságba. A csatlakozók általában jelenlegi vagy volt minisztereket, esetleg főtárgyalókat küldenek Brüsszelbe.
SZLOVÁKIA – Ján Figeľ (44), volt csatlakozási főtárgyaló, jelenleg a külügyi bizottság elnöke.

Cipruson kívül már mindegyik csatlakozó ország megnevezte, kit jelöl a Bizottságba. A csatlakozók általában jelenlegi vagy volt minisztereket, esetleg főtárgyalókat küldenek Brüsszelbe.

SZLOVÁKIA – Ján Figeľ (44), volt csatlakozási főtárgyaló, jelenleg a külügyi bizottság elnöke. A kereszténydemokrata Figeľlel szemben Mikuláš Dzurinda kormányfő a Coca-Cola szlovákiai főmenedzserét, Ivan Štefanecet jelölte, de a koalíciós partnerek a politikus mellett tették le a voksot. Figeľ Kassán végzett elektrotechnikai szakon, 1992-től képviselő, 1998 és 2002 között külügyi államtitkár. Négy gyermek apja.

CSEHORSZÁG – Miloš Kužvart (43) a legfiatalabb jelölt. A volt környezetvédelmi miniszter jelenleg a legnagyobb kormánypárt, a szociáldemokraták képviselője. Jelölésén összekaptak a kormánypártok, a liberálisok és a kereszténydemokraták miniszterei tartózkodtak a szavazástól Kužvart jelölésénél.

MAGYARORSZÁG – Balázs Péter (62) Magyarország brüsz-szeli EU-nagykövete. Az ötgyermekes apa állítólag Medgyessy Péter miniszterelnök embere, míg legnagyobb ellenfele, Juhász Endre tárca nélküli miniszter Kovács László MSZP-elnöké. Balázs biztossá jelölését Medgyessy megerősödéseként értékelik megfigyelők.

ÉSZTORSZÁG – Siim Kallas (55) az egyedüli, aki volt miniszterelnökként kerül biztosi tisztségbe. Korábban kül- és pénzügyminiszter is volt, de tagja volt a kommunista pártnak is.

LETTORSZÁG – Sandra Kalniete (52) jelenleg külügyminiszter. Oroszországban született, a kilencvenes évektől oszlopos tagja a lett diplomáciának.

LITVÁNIA – Dalia Grybauskaite (47) pénzügyminiszter a litvánok jelöltje. Szentpéterváron és Moszkvában végzett, a csatlakozási tárgyalások egyik vezéralakja volt. Remekül karatézik.

LENGYELORSZÁG – Danuta Hübner (55) európai ügyekért felelős miniszter volt országa főtárgyalója a csatlakozáskor. A közgazdász előtte dolgozott az ENSZ-nél, vezette az államfői hivatalt, volt főszerkesztő és tanított külföldi egyetemeken.

MÁLTA – Joe Borg (51) külügyminiszter. A jogászprofesszor a kilencvenes évektől dolgozik a külügyminisztériumban.

SZLOVÉNIA – Janez Potočnik (45) európai ügyekért felelős miniszter, volt főtárgyaló. Korábban különféle közgazdasági kutatóintézeteket vezetett.

CIPRUS – George Iacovou külügyminiszterről szólnak a pletykák, a jelölés még hiányzik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?