Az Európai Bizottság és az uniós külügyi szolgálat (EEAS) is üdvözölte a moldovai elnökválasztás és az európai uniós csatlakozásról tartott népszavazás eredményét, amelyen a moldovai nép kifejezte azon szándékát, hogy országa jövőjét az Európai Unióban képzeli el – jelentette ki az Európai Bizottság, valamint az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hétfőn.
Az Európai Bizottság üdvözölte az uniós csatlakozásról tartott moldovai népszavazás eredményét
A brüsszeli közlemény kiemelte, nemzetközi megfigyelők előzetes megállapításai szerint a népszavazás folyamata jól irányított volt. Az indulók szabadon kampányolhattak még egy olyan környezetben is, amelyet külföldi beavatkozás és aktív dezinformációs erőfeszítések jellemeztek.
Emlékeztettek: a bűnüldöző hatóságok, számos nemzetközi és civil szervezet figyelmeztetett, hogy Moldova egy külföldről irányított „hibrid háború” célpontja, amely magában foglalja az ország destabilizálására irányuló manipulatív beavatkozás különféle formáit, a politikai szereplők tiltott finanszírozását, dezinformációs kampányokat és kibertámadásokat.
„Oroszország és meghatalmazottai aktívan megpróbálták aláásni a moldovai demokratikus és szavazási folyamatot. Dicsérjük a moldovai hatóságokat a választási és alkotmányos népszavazás sikeres megszervezéséért” – fogalmaztak.
Az Európai Unió szorosan nyomon fogja követni a fejleményeket az elnökválasztás november 3-i, második fordulójában és a 2025-ös parlamenti választások előtt – szögezték le.
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy továbbra is támogassuk Moldova demokratikus fejlődését, reformjait és gazdasági növekedését, valamint erősítsük az ország ellenálló képességét, különösen az Európai Unió felé vezető úton. Az EU-nak és Moldovának közös jövője van” – tették hozzá.
A vasárnap tartott elnökválasztást és népszavazást követően hétfőn, a moldovai központi választási bizottság a szavazatok csaknem teljes összesítése után tudatta, hogy a hivatalban lévő Maia Sandu államfő a voksok 42,4 százalékát kapta. Szocialista kihívójára a választópolgárok 26 százaléka voksolt, így november 3-án második fordulót kell tartani.
Az uniós csatlakozásról tartott népszavazáson a szűk többség, a választók 50,4 százaléka támogatta, hogy bekerüljön az ország alkotmányába, hogy Moldova az uniós csatlakozásra törekszik. Sandu szerint példátlan külföldi beavatkozás és választási csalás is történt, ami aláássa a népszavazás hitelét.
A 2,5 milliós lélekszámú, Ukrajna és Románia között fekvő volt szovjet köztársaság 2022 júniusa óta hivatalos európai uniós tagjelölt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.