Brüsszel. A második félévi olasz elnökség programja volt az Európai Unió tegnapi külügyminiszteri értekezletének egyik kiemelt témája.
Az EU a Közel-Keletről
Brüsszel. A második félévi olasz elnökség programja volt az Európai Unió tegnapi külügyminiszteri értekezletének egyik kiemelt témája. Franco Frattini olasz külügyminiszter ismertette az egyébként már több alkalommal nyilvánosságra hozott programot, amely a kontinenst átszelő nagy közlekedési hálózatok nagyszabású fejlesztési programjait javasolja az idén egy százalék alá csökkenő európai gazdasági növekedés felélénkítésére. Az olasz elnökségi félév legjelentősebb feladata azonban az októberben kezdődő kormányközi értekezlet lesz, amelyen a mai és leendő tagországok az európai konvent tervezete alapján megvitatják, pontosítják és véglegesítik a leendő európai alkotmányos szerződést, amelynek aláírására várhatólag 2004. májusban kerül sor. Ezen a kormányközi értekezleten a tíz csatlakozó ország már a tizenöt taggal teljesen egyenlő alapon vesz részt. A tegnapi külügyminiszteri értekezlet, amely a nyári szünet előtt az utolsó volt, meghallgatta az izraeli és a palesztin külügyminisztert. Az EU szerint jelenleg kedvezőek a kilátások a holtpontról való kimozdulásra, a békefolyamat megindítására, ha mindkét fél megteszi az útitervben rá váró feladatokat. A 25 mai és leendő tagország külügyminiszterei külön-külön tárgyaltak Szilvan Salom izraeli és Nabíl Saat palesztin külügyminiszterrel, és közölték velük, hogy az EU teljes elkötelezettséggel dolgozik a békefolyamat sikerre viteléért. A két külügyminiszter röviden beszélt egymással is, és megegyeztek, hogy rövidesen találkoznak egy behatóbb eszmecserére. Salom azt mondta a sajtónak, hogy Izrael üdvözli, ha az EU az eddiginél nyomatékosabb szerepet akar betölteni a Közel-Keleten. Izrael sokáig úgy érezte, hogy Európa részrehajló a palesztinok iránt, de most kiegyensúlyozottabb magatartást tapasztal, s ezért a maga részéről is javítani akar a kapcsolatokon. Európának és Izraelnek együtt kell élnie, sőt közös értékeik és az izraeli nép legalább felének európai eredete miatt is baráti viszonyban lehetnek – mondta Salom. Előfordul persze, hogy nem értenek egyet mindenben, például Jasszer Arafat palesztin elnök megítélésében sem, de Salom szerint több európai ország is látja már, hogy Arafat a béke akadálya, míg Abbász miniszterelnök mérsékeltebb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.