<p>Észak-Korea bejelentette vasárnap, hogy egy nagy hatótávolságú rakétával sikeresen Föld körüli pályára állított egy műholdat, a nemzetközi közösség egy része viszont ballisztikusrakéta-kísérletként tekint a történtekre. Az AFP francia hírügynökség összeállítása a phenjani rakétaprogram főbb állomásairól:</p>
Az észak-koreai rakétaprogram főbb állomásai
1970-es évek vége: Észak-Korea nekilátott a 300 kilométeres hatótávolságú Scud-B típusú szovjet rakéta saját verziójának kifejlesztéséhez, és 1984-ben ezt tesztelte is.
1987-1992: Phenjan az 500 kilométeres hatótávolságú Scud-C típusú rakéta több változatát is kifejlesztette, az 1300 kilométeres hatótávolságú Rodong-1-et, a 2500 kilométerre repülő Taepodong-1-et, a 3 ezer kilométer messze elérő Musudan-1-et és a 6700 kilométeres hatótávolságú Taepodong-2-t.
1998. augusztus: a Taepodong-1 fellövésének kísérlete, amelynek célja egy műhold Föld körüli pályára állítása volt, de a próbálkozás nem járt sikerrel.
1999. szeptember: Észak-Korea moratóriumot hirdetett a nagy hatótávolságú rakétákkal történő kísérletekre, ami mögött az Egyesült Államokkal való kapcsolatok javulása állt.
2000. július 12.: kudarcba fulladtak a rakéták ügyében folytatott amerikai-észak-koreai tárgyalások, miután Phenjan egymilliárd dollárt követelt rakétaexportjának leállításáért cserébe.
2005. március 3.: Phenjan véget vetett a nagy hatótávolságú rakétákkal való kísérletekre vonatkozó moratóriumnak a George W. Bush vezette amerikai kormány (2001-2009) "ellenséges" politikájára hivatkozva.
2006. július 15.: az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elfogadta az 1695-ös számú határozatot, amely Phenjantól a ballisztikus rakétákkal kapcsolatos bármilyen tevékenység beszüntetését követeli, továbbá megtiltja az Észak-Koreával való rakétakereskedelmet.
2009. április 5.: Phenjan fellőtt egy nagy hatótávolságú rakétát, amely Japán fölött haladt át, és a Csendes-óceánba zuhant. Észak-Korea állítása szerint egy távközlési műholdat kísérelt meg pályára állítani, ám az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea azt közölte, hogy Phenjan valójában a Taepodong-2-t tesztelte.
2009. április 13.: az április 5-i észak-koreai műveletet egyhangúlag elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely a Phenjan elleni szankciók megerősítéséről döntött.
2011. május 15.: diplomaták azzal gyanúsították meg Phenjant és Teheránt, hogy megosztják egymás között a ballisztikus rakétákkal kapcsolatos technológiájukat.
2012. december 12.: Észak-Korea sikeresen pályára állított egy polgári műholdat, ám a nemzetközi közösség szerint Phenjan valójában újabb tesztet hajtott végre ballisztikus rakétával.
2016. február 7.: sikeres észak-koreai rakétakísérlet, egy műhold Föld körüli pályára állítása
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.