Az ellentétek nem kibékíthetetlenek

Brüsszel. Jeórjiosz Papandreu görög külügyminiszter tegnap kijelentette, hogy az EU csak ENSZ-határozat keretében vállal szerepet Irak háború utáni újjáépítésében és igazgatásában.

Powell és Papandreu, az EU soros elnöke. A háború kitörése óta a tegnapi volt az első békülési kísérlet. TASR/AP-felvéteBrüsszel. Jeórjiosz Papandreu görög külügyminiszter tegnap kijelentette, hogy az EU csak ENSZ-határozat keretében vállal szerepet Irak háború utáni újjáépítésében és igazgatásában. Az EU soros elnökségét betöltő görög külügyminiszter Lord Robertson NATO-főtitkárral közös sajtóértekezleten számolt be Colin Powell és az EU-trojka találkozójáról, valamint a NATO és az EU összesen 23 országa külügyminisztereinek közös munkaebédjéről. A fő téma mindkét esetben: az iraki háború utáni rendezés és a transzatlanti kapcsolatok jövője. Powell amerikai külügyminiszter brüsszeli tárgyalássorozatának kezdetén rövid találkozót tartott a NATO-tagjelölt országok nagyköveteivel. Miloš Koterec szlovák ügyvivő tájékoztatása szerint köszönetet mondott a tagjelölteknek azért a támogatásért, amelyet az iraki válságban nyújtottak az USA-nak.

Papandreu elmondta: még folyik a háború, ezért nem is mentek bele a háború utáni rendezés részleteibe. Másrészt hangsúlyozta, az EU számára egy ENSZ-felhatalmazás az iraki szerepvállalás előfeltétele, továbbá szükségesnek mondta az Amerika és Európa közti transzatlanti kapcsolatok új alapokra helyezését. A legsürgősebb teendőnek a humanitárius segélynyújtás megindítását nevezte az iraki népnek. Robertson így jellemezte a találkozót: „a NATO és az EU 23 országának külügyminiszterei összeültek, mint barátok és partnerek, hogy megvitassák a transzatlanti kapcsolatokat és azt, hogyan segíthetnének a legjobban az iraki népnek egy szabad, virágzó és egyesült ország létrehozásában Szaddám Huszein rezsimjének bukása után”. A főtitkár szerint a két szervezetben támadtak feszültségek az iraki ügyben, de kibékíthetetlenné sohasem mélyültek az ellentétek. A megbeszélések résztvevői egyetértettek: a nemzetközi közösségnek készen kell állnia, beleértve az ENSZ-t, hogy mihelyt a körülmények lehetővé teszik, részt vegyenek Irak újjáépítésében. A NATO és az EU stratégiai partneri viszonyt épített fel és eltökéltek arra, hogy továbbra is együttműködnek közös érdekeik előmozdításában. Robertson azt is elmondta: a NATO és az EU között széles körű egyetértés van abban, hogy a háborúnak a lehető leghamarabb be kell fejeződnie. Kérdésekre válaszolva Papandreu kiemelte a térség stabilitásának fontosságát, benne Irak területi épségének megőrzését és azt, hogy Törökország ne avatkozzák be a háborúba. Mindketten valószínűsítették, hogy a NATO és az EU szerepet fog játszani a háború utáni rendezésben. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?