<p>Éberségre szólított fel a holokauszt megismétlődésének veszélyével szemben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az auschwitz-birkenaui náci haláltábor felszabadulásának 65. évfordulója alkalmából az egykori táborban szerdán tartott megemlékezésen.</p>
Az áldozatokra emlékeztek az egykori auschwitzi haláltáborban
"Nem feledünk, mindig emlékezni fogunk, mindig éberek leszünk" - hangsúlyozta a politikus.
Úgy vélte, hogy a világban újabb szörnyűség van kialakulóban, és ez ismét a zsidók megsemmisítésével fenyeget.
Egyes megfigyelők szerint Netanjahu célzása Iránra vonatkozott, amelynek elnöke, Mahmúd Ahmadinezsád korábbi nyilatkozataiban tagadta a holokausztot és Izrael megsemmisítésére szólított fel.
Netanjahu a lengyel televízió adásában elhangzott fordítás szerint hangsúlyozta: a "gyilkos gonosznak" amilyen hamar csak lehet, útját kell állni.
A politikus szerint a védekezés egyetlen hatékony eszköze "egy erős állam, és annak (Izraelnek) erős hadserege". Egyúttal leszögezte: Izrael soha nem fogja megengedni, hogy "gonosz kezek" ismét fojtogassák népét, fenyegessék az országot.
Wladyslaw Bartoszewski volt lengyel külügyminiszter, egykori auschwitzi fogoly a megemlékezésen azt vetette a Hitler-ellenes koalíció országainak szemére, hogy nem reagáltak a népirtásról szóló lengyel beszámolókra. Bartoszewski szerint a brit és az amerikai kormány már az 1942-es év utolsó három hónapjában tisztában volt auschwitzi történésekkel. A világ egyetlen állama sem reagált megfelelően - mondta a 87 éves expolitikus.
A száműzetésben működő lengyel kormány már 1942 decemberében a szövetségesekhez fordult, hogy foganatosítsanak hatékony intézkedéseket. Akkor még az áldozatok fele élt.
Az auschwitz-birkenaui náci koncentrációs és megsemmisítő táborban az általánosan elfogadott adat szerint 1,1 millió ember - köztük egymillió zsidó - halt meg: férfiak, nők és gyermekek, akiket elgázosítottak, agyonlőttek, meghaltak az éhség, a hideg és a kimerültség miatt. Ma már csak mintegy száz egykori auschwitzi fogoly él, öt évvel ezelőtt még több mint kétezren voltak. A vészkorszakban hatmillió zsidó vesztette életét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.